займ на карту онлайн потребительский кредит

Nesër ndahet Nobeli për Letërsi, Kadare ndër favoritët

9 Tetor, 2019 - 8:50 pm

Nesër do të dihet saktësisht kush e fiton Nobelin në Letërsi këtë vit.

Pas skandalit të Akademisë Suedeze ka qenë edhe Nobeli letrar ai që e ka humbur rëndësinë e tij.

Megjithatë, sipas sondazheve dhe komenteve, dikush prej këtyre shkrimtarëve mund ta marrë çmimin e madh të letërsisë. Do të ndahen dy çmime.

Mircea Cartarescu, Ismail Kadare, Adunis, Ko Un, Yan Lianke, Amos Oz dhe Haruki Murakami janë në mesin e favoritëve. Kuptohet që befasitë mund të ndodhin pikërisht pasi Nobeli po jepet edhe për shkrimtarë të zhanreve e formateve të ndryshme, nisur prej Bob Dylan si risi e madhe.

Liudmila Ulítskaya, Joyce Carol Oates, Margaret Atwood, Marilynne Robinson, Joan Didion dhe Jon Fosse po ashtu renditen mirë nëpër bastet e ndryshme. Ngũgĩ wa Thiong’o nuk duhet të lihet anash.

Të ngjajshme