займ на карту онлайн потребительский кредит

Nga Shqipëria në Qipro, udhëtim përmes lirikës së re të Europës

24 Mars, 2019 - 2:57 pm

Jan Wagner, i cili mban çmimin Georg Büchner, dhe Federico Italiano ndërmarrin një udhëtim poetik nga Shqipëria në Qipro. Grand Tour quhet antologjia më e re e lirikës bashkëkohore evropiane ku paraqitet ngatërresa shumëgjuhëshe e zërave të brezit të ri të poeteve dhe poetëve të Evropës.

Lindita Arapi nga Shqipëria, Pavle Goranović nga Mali i Zi, Nikola Madžirov nga Maqedonia, Ana Ristović nga Serbia, Adisa Bašić dhe Faruk Šehić nga Bosnia dhe Jan Ëagner lexuan në stendën Traduki nga antologjia e botuar nga Shtëpia Botuese Hanser.

Përveç Lindita Arapit në këtë antologji janë përfshirë dhe poetët e tjerë shqiptarë: Luljeta Lleshanaku, Agron Tufa, Arian Leka, Parid Teferiçi dhe Albana Shala. Një hap shumë i mirë ky për prezantimin dhe njohjen e poezisë më të mirë bashkëkohore shqipe në gjuhën gjermane. /j.p/ KultPlus.com

Të ngjajshme