Nobelistja gjermane në Beograd: Serbia ia ka sjellë të keqen vetës, qytetarët e Serbisë duhet të mësohen të jetojnë me të vërtetën

24 Tetor, 2017 - 12:06 pm

Shkrimtarja gjermane, nobelistja Herta Müller, e cila ka marë pjesë në diskutimin e saj në “Logika 29”, nw Beograd, bashkë me Ivan Invanjijem dhe shkrimtarin gjerman Mihaelom Martensom ka diskutuar mbi zhvillimet në ish Jugosllavi, përcjellë KultPlus.

Ajo me këtë rast, duke iu referuar luftërave të fundit në ish Jugosllavi, duke potencuar edhe Kosovën dhe Bosnjën, ka thënë se Serbia ia ka sjellë të keqen vetës, dhe se qytetarët e Serbisë duhet të mësohen që të jetojnë më të vërtetën.

“Kanë ndodhë shumë gjëra”, ka thënë shkrimtarja nobeliste, duke iu referuar vuajtjeve të Kosovës dhe Bosnjës, dhe sipas saj, ishte një nacionalizëm i tmerrshëm. “Isha e frikësuar, ishte një nacionalizëm i tmerrshëm. Unë nuk kam prit nga një vend sikurse ishte Jugosllavia të shpërthente nacionalizmi në të. Serbët vet kanë shkaktuar të keqen në vetvete”, ka thënë mes të tjerash ajo, e cila në këtë debat ka diskutuar edhe për Millosheviqin e Putinin./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme