“Ora e Tahir Deskut” i jepet Kaltrina Malokut

3 Dhjetor, 2018 - 10:31 pm

Çmimi letrar “Ora e Tahir Deskut”, të cilin për çdo vit e ndan Komuna e Klinës, këtë vit i është dhënë Kaltrina Malokut për romanin “Britma e shpirtit” (botuar vitin e kaluar nga shtëpia botuese “Armagedoni”).

Kaltrina Maloku, e cila e ka pranuar këtë çmim në Shtëpinë e Kulturës “Jehona Dukagjinit” në Klinë, ka thënë: “Është nder i madh për mua, por edhe motiv për të vazhduar që të shkruaj në të ardhmen”.

Kryetari i Komunës së Klinës, Zenun Elezaj, është shprehur se organizimi i Orës Letrare, përveçse përkujton shkrimtarin Tahir Desku, është edhe një vlerësim për krijuesit dhe talentët e vargut poetik.

Shkrimtarja Maloku deri më tani ka botuar dy romane – “Heshtja e Kohës” (2015) dhe “Britmat e shpirtit” (2017) – si dhe librin për fëmijë “Ma fal buzëqeshjen” (2018). /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme