Publikohen emrat e 25 poetëve të cilët kandidojnë për çmimin “Poeti Laureat”

5 Tetor, 2020 - 1:51 pm

Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit ka bërë të ditur emrat e 25 poetëve të cilët kandidojnë për të fituar çmimin “Poeti Laureat”, shkruan KultPlus.

Sipas Qendrës, ky çmim do i dhurohet një emri të njohur në fushën e letërsisë, gjegjësisht të poezisë më 30 tetor. Poeti laureat do të jetë në krye të një fushate publike me fokus poezinë shqip.

“Komiteti Drejtues i këtij projekti të rëndësishëm për botën letrare shqiptare, kryesohet nga shkrimtari dhe poeti Besnik Mustafaj dhe në përbërje të tij janë: botuesja Arlinda Dudaj, Agron Gjekmarkaj, zv.Dekan i Fakultetit të Historisë dhe Filologjisë në UT, profesorja dhe poetja Viola Isufaj, dhe kritiku Agim Baçi”, thuhet në njoftimin e QKLL.

KultPlus ua sjell të plotë emrat e poetëve garues:

1. Flutura Açka 2. Natasha Lako 3. Arian Leka 4. Ilirian Zhupa 5. Parid Teferiçi 6. Lindita Arapi 7. Entela Tabaku 8. Ervin Hatibi 9. Rudian Zekthi 10. Entela Kasi 11. Visar Zhiti 12. Bardhyl Londo 13. Rudolf Marku 14. Luljeta Lleshanaku 15. Primo Shllaku 16. Krenar Zejno 17. Agron Tufa 18. Ledia Dushi 19. Gëzim Hajdari 20. Preç Zogaj 21. Mimoza Ahmeti 22. Skënder Rusi 23. Skënder Buçpapaj 24. Hamit Aliaj 25. Petrit Ruka. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme