Publikohet botimi kritik i ‘Mein Kampf’

3 Qershor, 2021 - 10:28 am

Në fund të një projekti që zgjati rreth dhjetë vjet, i shoqëruar nga një valë polemikash, shtëpia botuese franceze “Fayard” publikoi sot një botim kritik të “Mein Kampf”, një ekspozitë e ideologjisë raciste dhe antisemite e Adolf Hitlerit.

I shkruar nga vetë Hitleri midis 1924 dhe 1925, kur kreu i partisë naziste ishte në burg për grusht shteti të dështuar, “Mein Kampf” është një manifest i gjatë i një politikani, i cili, si i dëbuar, po përgatitej të vinte në pushtet përmes zgjedhjeve në 1933, përpara se ta tërhiqte vendin e tij në një luftë botërore dhe gjenocid të hebrenjve.

“Fayard” ia besoi tekstin përkthyesit Olivier Mannoni, me qëllimin e deklaruar të “historizimit të së keqes” duke publikuar një botim kritik të vëllimit. /atsh/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme