Romani ‘Lumi i vdekur’ i Jakov Xoxës botohet në italisht në një përkthim të ri

31 Maj, 2023 - 10:00 am

Romani ‘Lumi i Vdekur’, i autorit Jakov Xoxa është botuar në italisht në një përkthim të ri, shkruan KultPlus.

Romani ‘Lumi i vdekur’ vjen në një përkthim të ri, pas botimit të parë të vitit 1964, nga shtëpia botuese ‘Naim Frashëri’.

“Il fiume morto” do të përuroret në Fier më 8 qershor, në kuadër të veprimtarive kushtuar 100-vjetorit të lindjes së autorit Jakov Xoxa, të organizuar nga Akademia e Shkencave, bashkia e qytetit dhe “Besa Editrice”, që ka realizuar ripërkthimin dhe ribotimin e kësaj vepre, me pjesëmarrjen e studiuesve të letërsisë./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme