Rudina Xhunga: Prishtina po e mbron vajzën, Kavaja kërkoi largimin e vajzës nga vendi

7 Shkurt, 2019 - 6:15 pm

Dy ngjarje tronditëse të cilat kanë ndodhur së fundi një në Shqipëri dhe tjetra në Kosovë, sipas Rudina Xhungës janë dëshmi se si shoqëri jemi larg Evropës.

Në Shqipëri shtatë të mitur kishin dhunuar një vajzë po ashtu të mitur e cila ishte 13 vjeçare ndërsa në Kosovë një 16-të vjeçare është dhunuar nga mësuesi, pastaj nga polici ku kishte paraqitur rastin si dhe ishte detyruar te abortonte në një klinike në Prishtinë pa dëshirën e saj.


“Shikoni si reagon Prishtina. Te gjithë me parrulla në duar, kanë dalë në rrugë për t’i thënë jo përdhunimit, pasi një e mitur u abuzua nga profesori i saj dhe polici ku shkoi ta denoncojë. Prishtina e mori ne mbrojtje vajzën, as e gjykoi, as donte ta përzinte nga vendi, sic donin gratë e Kavajës, të përzënë vajzën e vogël që e përdhunuan ca përbindësha, të mitur edhe ata. Në Kosove, nuk plasi debati Thaci- Haradinaj, kush e fshehu ngjarjen, as iu sul kush medias, pse merreni me dramën e vajzës. Ne jemi frikshmërisht larg Evropës që kërkuam. E meqë s’po dimë te afrohemi, le të themi:
E duam Shqipërinë si Kosova!”, ka shkruar gazetarja Xhunga./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme