Sabile Keçmezi – Basha, laureate e Çmimit për Vepër Jetësore “Azem Shkreli”

17 Shkurt, 2020 - 1:43 pm

Për nder të 12-vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit sot mbajti ceremoninë e ndarjes së çmimeve për letërsi për vepër jetësore dhe çmimet tjera vjetore për vitin 2019, shkruan KultPlus.

Ceremonia u mbajt në kabinetin e ministres Vlora Dumoshi.

Juria profesionale e cila ka bërë vlerësimin ka vendosur që çmimet t’u ndahen si vijon:

1.      Çmimi Kombëtar Letrar për vepër jetësore “Azem Shkreli” ju nda Sabile Keçmezi – Basha;

2.      Çmimi për veprën më të mirë në prozë “Anton Pashku” shkoi për Rrahman Paçarizin për veprën “Shtatë udhë” dhe Albina Idrizin për veprën “Përsëri mars”;

3.      Çmimi për veprën më të mirë në poezi “Ali Podrimja” ju nda Xhevdet Bajraj për vëllimin “Kur qajnë hardhitë” dhe Nexhat Rexha për vëllimin “Duke kërkuar hijen tënde”;

4.      Çmimi për veprën më të mirë në kritikë letrare dhe eseistikë “Ibrahim Rugova” shkoi për Berat Daka (Armagedoni) për studimin “Dramat e Qosjes”;

5.      Çmimi për veprën më të mirë të përkthyer në gjuhën shqipe dhe anasjelltas “Pjetër Bogdani” shkoi për Isa Memishi për përkthimin e romanit“Guaska” të Mustafa Halifas; dhe

6.      Çmimi për veprën më të mirë për fëmijë e të rinj “Vehbi Kikaj” ju nda Januz Fetahaj për veprën “Libri i përrallave të gjyshit”.

Gjatë kësaj ceremonia, ministrja Vlora Dumoshi u zotua që do të punojë më shumë që letërsinë tonë ta çojnë përpara.

“Do të punojmë më shumë dhe do qëndrojmë prapa si Ministri e Kulturës që letërsinë tonë ta çojmë përpara sepse nuk ka më të bukur sesa letërsia jonë”, tha Dumoshi/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme