Shkrimtari irlandez Paul Lynch fiton çmimin “Booker” me romanin distopian “Prophet Song”

27 Nëntor, 2023 - 1:30 pm

Shkrimtari irlandez, Paul Lynch ka fituar çmimin “Booker” të Britanisë për trillim me romanin e tij distopian “Prophet Song”, një vepër e përshkruar nga gjyqtarët si “shpirt shkatërrues”.

Është një përrallë për luftën e një gruaje për të mbrojtur familjen e saj ndërsa Irlanda shembet në totalitarizëm dhe luftë, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

Shkrimtarja kanadeze Esi Edugyan, e cila kryesoi panelin e gjykimit, tha se libri është “një triumf i tregimit emocional dhe i guximshëm” në të cilin Lynch, “pret bëmat e gjuhës që janë mahnitëse për t’u dëshmuar”.

Lynch, 46 vjeç, kishte qenë favoriti i prestigjiozëve për të fituar çmimin prestigjioz, me vlerë 50 mijë euro, i cili zakonisht sjell një rritje të madhe në shitje. Libri i tij mundi pesë finalistë të tjerë nga Irlanda, MB-ja, ShBA-ja dhe Kanada, të zgjedhur nga 163 romane të paraqitura nga botuesit.

“Ky nuk ishte një libër i lehtë për t’u shkruar”, tha Lynch pasi iu dorëzua trofeu i “Booker”. “Pjesa ime racionale besonte se po e dënoja karrierën time duke shkruar këtë roman, megjithëse duhej ta shkruaja librin gjithsesi. Ne nuk kemi zgjedhje në çështje të tilla”.

Lynch e ka quajtur “Prophet Song”, romanin e tij të pestë, një përpjekje për “ndjeshmëri radikale” që përpiqet t’i zhysë lexuesit në përvojën e të jetuarit në një shoqëri në kolaps. / KultPlus.com

Të ngjajshme