Shkrimtari Jalal Barjas fiton çmimin kryesor arab të letërsisë

26 Maj, 2021 - 11:55 am

Shkrimtari jordanez Jalal Barjas fitoi çmimin më të rëndësishëm letrar arab me një roman për një shitës skizofren gazetash.

Ai mori çmimin ndërkombëtar për thriller-in për veprën e tij “Dafatir al Warrak”, njoftoi juria.

Romani karakterizohet nga “një gjuhë e pasur dhe e rafinuar”, tha juria.

”Barjas arrin të heqë maskat nga fytyra e realitetit tragjik”, shtoi ajo.

I vendosur në kryeqytetin e Jordanisë, Aman, romani përqendrohet te një shitës gazete i detyruar të largohet nga qendra e qytetit, ku mendon të vrasë veten.

Në vend të kësaj, ai fillon një jetë mes të pastrehëve, duke marrë rolet e heronjve nga librat që ka lexuar.

Së shpejti ai fillon të grabisë bankat dhe të pasurit dhe të përdorë para për të ndihmuar njerëzit e varfër.

”Romani është vendosur në kohë ndryshimesh të papara dhe reflekton në jetën e atyre që kanë mbetur pas një peizazh urban tjetërsues”, theksoi presidenti i jurisë, profesor Yasir Suleiman./ atsh / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme