Shtëpia muze e Kadaresë, tërheq turistët

25 Dhjetor, 2017 - 8:01 pm

Shtëpia e shkrimtarit të shquar shqiptar Ismail Kadare në qytetin e tij të lindjes në Gjirokastër ishte këtë vit më e vizituara nga Monumentet e Trashëgimisë Kulturore, raporton “Zëri i Amerikës”.

Krahas turistëve vendas dhe të huaj shtëpia e shkrimtarit është kthyer edhe një qendër të rëndësishme të ngjarjeve letrare dhe kulturore jo vetëm të qytetit, por gjithë hapësirës shqiptare, përcjell albinfo.ch.

Në shtëpinë e tij zhvillohen shumë aktivitete kulturore, derisa ka edhe shumë turistë të huaj.

Kjo e bën të lumtur shkrimtarin e njohur shqiptar, që disa herë e ka vizituar qytetin e lindjes dhe shtëpinë e tij.

Të fundit

Të ngjajshme