Studentët protestojnë me këngë para Rektoratit të UP-së (VIDEO)

11 Janar, 2018 - 4:23 pm

Para rektoratit të UP-së sot janë mbledhur studentët të cilët kanë shpalosur kërkesat e tyre kundër uljes së bursës, ndërsa përveç kësaj, studentët këtë aktivitet e kanë vazhduar edhe me këngë, përmes të cilave kanë tentuar të përçojnë një mesazh të fuqishëm, shkruan KultPlus.

Shkumbin Bytyqi nga organizata “Reforma Studentore”, ka thënë në këtë protestë se kërkojnë nga Këshilli Drejtues i UP-së, që ta shqyrtojnë kërkesën e tyre dhe të studentëve për rritje të bursës studentore. Më pas ai ua la radhën studentëve të Arteve të Bukura nga Departamenti i Muzikës të cilët përcollën këtë protestë me këngë, të cilat konsiderohen më revolucionare, dhe bëjnë thirrje për ndryshimin e gjendjes aktuale.

Të mbledhur së bashku ata filluan dukë kënduar tekstin e fuqishëm të këngës “Amaneti i Clownit” të grupit Troja. Duke qenë se në qendër të këtyre muzikantëve të rinj ishte këngëtarja e re, Albina Kelmendi, ata kënduan edhe një pjesë të këngës “Ëndrrën mos ma merr”, për të vazhduar me këngën e Jerichos “Zgjohu”./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme