Vdes Inge Feltrinelli, botuesja e famshme italo-gjermane

20 Shtator, 2018 - 5:15 pm

Sot ka vdekur Inge Feltrinelli, një nga figurat më me ndikim në botën e botimeve.

Shtëpia botuese ”Feltrinelli” u themelua në vitin 1955 nga bashkëshorti i saj Giangiacomo Feltrinelli.

E lindur në Gjermani, Inge Feltrinelli, u bë shefe e kompanisë ”Feltrinelli” dhe konsiderohej si “mbretëresha e botimeve”.

Në Itali, ”Feltrinelli” është e njohur si një shtëpi botuese e autorëve të njohur si Gabriel Garcia Marquez, Doris Lessing dhe Gunter Grass, i cili ishte një nga miqtë e saj të ngushtë.

Kompania gjithashtu u bë e famshme si botuesja e parë e Boris Pasternakut, me romanin “Doktor Zhivago”, në vitin 1957.

Të fundit

Të ngjajshme