Vdes poeti dhe aktivisti britanik Benjamin Zephaniah

7 Dhjetor, 2023 - 3:28 pm

Poeti Benjamin Zephaniah ka vdekur në moshën 65-vjeçare.

Lajmi është bërë i ditur në faqen e tij në Instagram, të mërkurën.

Vdekja e tij vjen vetëm tetë javë pasi ishte diagnostifikuar me tumor në tru.

“Benjamini ishte një pioneer dhe inovator i vërtetë, ai i dha botës aq shumë”, thuhet mes tjerash në letrën e njoftimit.

“Përmes një karriere të mrekullueshme që përfshinte një grumbull të madh poezish, letërsisë, muzikës, televizionit dhe radios, Benjamini na lë neve me një trashëgimi fantastike dhe të gëzueshme”. / KultPlus.com

Të ngjajshme