займ на карту онлайн потребительский кредит

116 vite nga lindja e sopranos Gjyzepina Kosturi

12 Prill, 2018 - 10:40 am

Më 12 prill 1902, në Shkodër ka lindur sopranoja e talentuar Gjyzepina Kosturi. Ajo ka lindur në një familje shkodrane në Tivar dhe është Artiste e Merituar, shkruan KultPlus.

Ajo u diplomua nga Konservatori “Santa Cecilia” e Romës. Pas kthimit në atdhe, ajo dha koncerte dhe bashkëpunoi me mikrofonin e Radio Tiranës. Ajo është një nga solistët e para të Filarmonisë së Shtetit, soliste e Teatrit të Operës dhe Baletit dhe interpretuese e rolit të princeshës në operën “Rusalka”, vepra e parë e operës e vënë në skenën shqiptare.
KultPlus sot ju sjellë disa fotografi të saj.
Të ngjajshme