A do të marrë pjesë Italia në Eurovizionin e vitit tjetër?

6 Tetor, 2018 - 11:35 am

Italia ka vonuar, por e ka konfirmuar pjesëmarrjen në Eurovizionin e vitit 2019-të.

Meqë Italia e financon Eurovizionin, është automatikisht pjesë e TOP 5 – shteteve të cilat hyjnë drejt në finale.

RAI dje e ka konfirmuar pjesëmarrjen e Italisë në Eurovizionin e majit të vitit tjetër në Izrael.

Italia e zgjedhë përfaqësuesin me anë të Sanremos – festivalit prestigjioz dhe me histori të gjatë muzikore.

Italia ka munguar disa vite në Eurovizion por u rikthye në vitin 2011 dhe që atëherë ka marrë pozicione të mira në finale. Herën e fundit Italinë e përfaqësuan Fabrizzio Moro dhe Ermal Meta të cilët përfunduan në vendin e pestë në finale.

Italia e ka fituar Eurovizionin dy herë, në vitin 1964 dhe në vitin 1990. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme