Adhurim Grezda, Leonardo Caimi dhe Erika Grimaldi, pjesë e “Ramë Lahaj Opera Festival”

30 Qershor, 2022 - 8:30 pm

Tenori i njohur, Ramë Lahaj ditë më parë kishte lajmëruar publikun se festivali i muzikës klasike ‘Ramë Lahaj Opera festival’ do të mbahet nga data 21 deri me 31 korrik duke shënuar kështu edicionin e dytë me radhë.

Pos muzikës klasike, të ftuar do të jenë edhe tingujt e muzikës së bukur shqipe, do të ketë dyzim mes artistëve më të dalluar shqiptar të shoqëruar nga yjet më të mirë të skenës ndërkombëtare.

Disa prej emrave të artistëve prezent që dihen deri tani janë: Adhurim Grezda (vokalist), Leonardo Caimi (tenor), Erika Grimaldi (soprano).

Adhurim Grezda, vjen bashkë me grupin ‘Don’t listën to your neighbors’ për të promovuar më 21 korrik nga ora 20:00.

Grezda, baritoni, është kultivues i muzikës së pastër shqiptare. Ai u diplomua për këngë në Akademinë e Arteve të Bukura të Tiranës dhe më pas vazhdoi studimet Master në Fakultetin e Arteve të Prishtinës ku mori Diplomën e Masterit. Prejardhja e tij klasike dhe njohja e thellë e muzikës popullore shqiptare, shkrihen natyrshëm në zërin e tij të butë, por rrezatues. Z. Grezda synon të gjejë forma krijuese për të transmetuar thelbin e notave dhe çiltërsinë e akustikës. Ai ka një përvojë të pasur dhe të njohur në veprat teatrale. Ai ka qenë aktiv gjatë studimeve, por edhe tani, në projekte të ndryshme artistike dhe kulturore duke përfshirë bashkëpunimin e tij si solist në Orkestrën Filharmonike të Kosovës dhe koncerte solo në mjedise historike si një mënyrë për të promovuar trashëgiminë kulturore në bashkëpunim me shoqata kombëtare dhe ndërkombëtare. Nga viti 2011 punon si mësimdhënës i Këndimit në Shkollën e Mesme të Muzikës Prenk Jakova në Gjakovë.

Leonardo Caimi, është i mirënjohur për zërin e tij të kadiftë, muzikalitet të thellë dhe aftësi aktrimi të jashtëzakonshme. Ai u diplomua në degën e Kantos në Konservatorin “A.Corelli” të Mesinës. Caimi gjithashtu ka studiuar Kompozicion dhe Klarinetë në Konservatorin e “F.Torrefranca” në Vibo Valentina. Përveç këtyre, ai është diplomuar në degën e Filozofisë në “Universitetin e Studimeve” të Mesinës. Ai ka performuar në teatro dhe festivale prestigjoze si Royal Opera House Covent Garden, Teatro alla Scala, Teatro Real, Bayerische Staatsoper, Teatro Colón, Deutsche Oper Berlin, dhe Festivali i Salzburg-ut ndër shumë të tjerë. Ai ka interpretuar role të ndryshme si Don José nga opera Carmen në Leipzig Opera House, Deutsche Oper Berlin dhe po ashtu rol me të cilin ka debutuar në Royal Opera House; Calaf nga Turnadot në Oper Köln dhe në Leipzig Opera. Cavaradossi nga opera Tosca në Frankfurt Opera, Municipal Theatre Santiago dhe Royal Opera House; Gustavo nga Un ballo in Maschera at the Municipal Theater Rio de Janeiro dhe Staatstheater Darmstadt. Ndër angazhime të tjera mund të përmendim debutimin në rolin e Des Grieux nga opera Manon në Israeli Opera Tel-Aviv, Turiddu nga Cavalleria Rusticana dhe Pinkerton nga Madama Butterfly në La Monnaie të Brukselit. Maurizio di Sassonia nga opera Adriana Lecouvreur në Teatro Colon; Hoffmann nga The Tales of Hoffmann në Royal Opera House Covent Garden, Ruggero nga opera La Rondine në festivalin Puccini në Torre del Lago dhe shumë të tjerë.

Erika Grimaldi, soprano nga Italia, konsiderohet si një nga artistet më të suksesshme ndërkombëtare. Zëri i saj dallohet për pastërtinë lirike, qartësinë dhe thellësinë mbreslënëse, elementë të cilët i japin asaj një shprehi muzikore të mrekullueshme të shoqëruar me një prezencë joshëse në çdo skenë. Ajo është diplomuar në dy disiplina: Kanto (2001) dhe Piano (2003) në Konservatorin “Giusseppe Verdi” në Torino. Grimaldi ka arritur të sjellë role të shumta, të mirënjohura për rëndësinë dhe peshën e tyre, në shumë teatro dhe festivale prestigjoze siç është Teatro dell’Opera di Roma, Bayerische Staatsoper, Deutsche Oper Berlin, San Carlo dhe në Opéra National Montpellier. Grimaldi ka marrë pjesë në Festivalin Ndërkombëtar të 70-të Edinburg-ut ku performoi Mimí nga opera La Bohéme dhe Requiem nga Verdi. Aftësitë e saj në të kënduar i dhanë mundësi që në moshën 18 vjeçare të bënte debutimin e saj të parë si soliste në rolin Serpina nga opera La serva padrona. Në vitet në vazhdim ajo përformoi role të ndryshme ku dallohen veçanërisht roli i Micaëla nga opera Carmen në San Francisco Opera, Teatro dell’Opera Romë” dhe në Teatrin Regio; Mimí nga La Bohéme në Teatro Campoamor, Royal Danish Opera, Teatro San Carlo, Opéra National Montpellier dhe në shumë teatro të tjerë; Liù nga opera Turandot në Teatro Verdi dhe Teatro Regio; debutimi si Giovanna d’Arco e G. Verdi në Teatro alla Scala; Mathilde nga opera Guglielmo Tell në Bayerische Staatsoper ; Nedda nga Pagliacci në Bayerische Staatsoper dhe Deutsche Oper Berlin; Donna Anna nga Don Giovanni në Teatro Regio; Countess Almaviva nga Le nozze di Figaro në Bolshoi Teather. Angazhime të tjera artisike përshijnë rolin e Alice Ford nga opera Falstaff në Festivalin e Verberit; Requiem nga Verdi në Konzerthaus të Dortmundit dhe në Alte Oper; Stabat Mater nga Rossini në Tuluzë në bashkëpunim me Orkestrën Kombëtare të Tuluzës.

Përformancat e artistëve do të mbahen në ambientet e Amfiteatrit të ri të bibliotekës Universitare, në Prishtinë./Express/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme