‘Ajo ecën qetë dhe koha s’e prek’ (VIDEO)

2 Maj, 2021 - 11:44 pm

Vjollca Robelli- Mripa për më shumë se një dekadë është larguar nga Kosova për në Londër, por zëri i saj është mishëruar me gjithë publikun këtu përmes këngës “Ajo”, me të cilën vazhdon të identifikohet personaliteti i saj artistik.

Para disa vitesh, ajo u kthye me një koncert në Prishtinë në kuadër të festivalit ‘Femart’,  përmes së  cili kishte bindur publikun se Robelli kishte lenë një zbrazëti në skenën muzikore shqiptare.

Këngëtarja Vjollca Robelli-Mripa po vazhdon karrierën e saj në Londër duke bashkëpunuar me instrumentistë ndërkombëtarë ndërsa në krijimet e saj gjithnjë ka gjetur lidhjen mes muzikës jazz me  muzikën folklorike shqiptare. Ajo pritet që këtë vit të publikojë albumin e saj më të ri.

KultPlus ju rikujton sot këtë këngë të krijuar në vitin 2002 dhe që atëherë arriti të prek majat e top-listave shqiptare.

Ajo, ecen qete dhe koha se prek

Ajo, I kthen buzeqeshjen edhe pse ndjek

Ajo e mban per dore fort dhe se lshon, dhe

Nuk e leshon

Ajo ec me flladin qe e perkedhel

Ajo daten e te sotmes nuk e ndjen

Ajo eshte shpetimi qe ne e kerkojme,

qe ne e kerkojme

Ref 2x: E ne vazhdojme,

brenda kater mureve me neon.

Me mikroskop e gjithe bota shikimin e drejton

E ajo ecen qe dhe koha dot nuk e preke,

Nuk mundet ta preke

Ajo, ecen qete dhe koha se prek

Ajo, I kthen buzeqeshjen edhe pse ndjek

Ajo e mban per dore fort dhe se lshon, dhe

Nuk e leshon

Ajo ec me flladin qe e perkedhel

Ajo daten e te sotmes nuk e ndjen

Ajo eshte shpetimi qe ne e kerkojme,

qe ne e kerkojme

Ref 2x: E ne vazhdojme,

brenda kater mureve me neon.

Me mikroskop e gjithe bota shikimin e drejton

E ajo ecen qe dhe koha dot nuk e preke,

Nuk mundet ta preke./ KultPlus.com

Të ngjajshme