Ansambli Popullor koncert recital me repertorin më të spikatur të muzikës instrumentale

3 Dhjetor, 2022 - 2:00 pm

Me koncertin e titulluar “Këndojmë me Orkestrën e Ansamblit Popullor” instrumentistët e Ansamblit Popullor do të përformojnë për dy netë me radhë me një repertor të pasur muzikor.

Teatri Kombëtar i Operës, Baletit dhe Ansamblit Popullor bën të ditur në një postim në rrjetet sociale se për herë të parë, orkestra e Ansamblit Popullor  vjen në një formë krejtësisht origjinale, me një koncert recital.

“Në datat 3 dhe 4 dhjetor, ora 19:00, vjen ky recital risi, sepse për herë të parë, repertori më i spikatur i muzikës instrumentale të orkestrës së ansamblit, vjen në një formë krejtësisht origjinale, duke u integruar edhe me këndimin e orkestrës. Orkestra e Ansamblit do të luajë muzikën dhe njëkohësisht edhe do të këndojë në momente të veçanta”, thekson TKOBAP.

Koncerti organizohet në vijim të veprimtarisë artistike që po zhvillon orkestra e Ansamblit Kombëtar të Këngëve dhe Valleve Popullore.

Repertori muzikor ka luajtur një rol të fuqishëm dhe të suksesshëm në jetën artistike të Ansamblit Popullor në TKOBAP që  përbëhet nga solistët këngëtarë, orkestrina, grupi i valleve dhe kori.

Ansambli Kombëtar i Këngëve e Valleve Popullore ose Ansambli Popullor është krijuar në vitin 1957./atsh/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme