Artistët e mirënjohur shqiptarë në Europë hapin festivalin “Different Trains 2020”

3 Tetor, 2020 - 12:26 pm

Artistët e mirënjohur shqiptarë që jetojnë në vende të ndryshme të Europës çelën mbrëmjen e djeshme festivalin “Different Trains 2020” me një koncert në kuartet harqesh në lulishten përpara Kryeministrisë së Shqipërisë, transmeton KultPlus.

Artistët Kristi Gjezi, Arben Spahiu, Liza Soppi dhe Vlorent Xhafaj u duartrokitën gjatë nga publiku, në këtë takim të parë muzikor pas kësaj periudhe të vështirë.

Koncerti u organizua me mbështetjen e koncertit për bashkinë Tiranë, Ministrisë e Kulturës, COD, si dhe Ambasadën Franceze në Tiranë.

Nga viti në vit, festivalit “Different Trains” po i shtohen emra të tjerë artistësh shqiptarë, të cilët po ndërtojnë një karrierë të suksesshme në skenat botërore, fitues çmimesh në konkurse të rëndësishme dhe ndër interpretuesit më të mirë të muzikës së dhomës. Por, pavarësisht suksesit, ëndrra e të gjithëve është të kthehen në vendin ku hodhën hapat e parë e të interpretojnë përpara spektatorit shqiptar.

Festivali Different Trains do të vijojë me disa koncerte deri më 13 tetor 2020. Ndërsa takimi i radhës me muzikën do të vijojë në 4 tetor në orën 19.30 në Tarracën e Pallatit të Kulturës, Tunnel Terrace, me recitalin e violonçelistit Eric- Maria Couturier. /atsh/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme