Artisti ukrainas luan në violinçel në qendrën e qytetit të shkatërruar të Kharkiv

23 Mars, 2022 - 12:41 pm

Një violonçelist që performon në qytetin e shkatërruar të Kharkiv, Ukrainë, thotë se shpreson që recitalet e tij të inkurajojnë kontributet bamirëse drejt ndihmës humanitare dhe rindërtimit të qytetit të tij të shkatërruar, transmeton KultPlus.

Në një video të postuar të martën, më 22 mars, Denys Karachevtsev, një i diplomuar në Akademinë Kombëtare të Muzikës të Çajkovskit të Ukrainës, i njohur gjithashtu si Konservatori i Kievit, performoi pjesë të Suitës nr. 1 të violonçelit të Bach jashtë mbetjeve të dëmtuara të selisë së policisë rajonale të Kharkivit. .

“Të bashkohemi për të ringjallur qytetin tonë së bashku!” Ka shkruar Karaçevtsev në Facebook.

Performanca është xhiruar nga fotografi Oleksandr Osipov, tha Karaçevtsev.

Ndërtesa e policisë dhe ndërtesat e tjera qeveritare në Kharkiv u dëmtuan nga bombardimet ruse më 2 mars, sipas Shërbimit të Sigurimit të Ukrainës.

Ditët e fundit, Karaçevtsev kishte interpretuar himnin kombëtar të Ukrainës përpara një fasade të dëmtuar në Universitetin Kombëtar të Arteve të Kharkiv. / KultPlus.com

Të ngjajshme