Boris Johnson: Ukraina e meriton të jetë nikoçire e Eurovision 2023

18 Qershor, 2022 - 4:00 pm

Ukrainës duhet t’i jepet shansi të presë Festivalin e Këngës në Eurovizion në vitin 2023, ka thënë kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, transmeton KultPlus.

Duke folur me gazetarët pasi u kthye nga Kievi, Boris Johnson tha se rrugët atje ishin të gjalla dhe ukrainasit ishin “të sigurt”.

Si fituese e konkursit në maj, Ukraina duhet normalisht të presë shfaqjen, por organizatorët thanë të premten se mendonin se do të ishte shumë e pasigurt.

Planifikuesit e saj po diskutojnë për ta mbajtur atë në MB, e cila doli e dyta.

Grupi rap-folk ukrainas Kalush Orchestra, të cilit iu dha leja speciale për t’u larguar nga vendi për të konkurruar, u ngjit në vendin e parë me 631 pikë në një shfaqje simbolike të mbështetjes publike pas pushtimit të Rusisë.

Pavarësisht se fitoi votën e jurisë në ngjarjen në Torino, Sam Ryder doli i dyti për MB – rezultati më i mirë i vendit që nga viti 1998.

“Ukrainasit e fituan atë në mënyrë korrekte, edhe pse ne patëm një hyrje të shkëlqyer, dhe atyre duhet t’u jepet shansi për ta pritur atë,” tha Johnson në RAF Brize Norton pasi u kthye nga udhëtimi i tij në Ukrainë të shtunën.

“Është një vit larg. Do të jetë mirë në kohën kur të vijë Festivali i Këngës në Eurovizion dhe shpresoj që ata ta marrin atë.”

Ai foli pasi u kthye nga një vizitë e paparalajmëruar në Kiev, ku u takua me Presidentin Volodymyr Zelensky./KultPlus.com

Të ngjajshme