Bota e muzikës kujton 77-vjetorin e lindjes së David Bowie

8 Janar, 2024 - 1:00 pm

David Bowie, i lindur më 8 janar 1947, ka qenë këngëtar, kantautor dhe aktor britanik nga më të shquarit e viteve ’70.

Ai u njoh sidomos për zhanrin muzikor ”hopping”.

Të quash Bowie një figurë kalimtare në historinë e rock-ut është më pak një gjykim sesa një përshkrim i asaj që ai arriti.

Albumi i tij i parë i shquar ”The Man Who Sold the World” (1970), ishte një përzierje e folkut, rock-ut dhe metalit.

Bowie vazhdoi të regjistronte edhe në shekullin XXI, megjithëse spekulohej se kishte dalë në pension.

Ai u rishfaq papritur me ”The Next Day” (2013), një koleksion këngësh rock.

Në vitet e fundit Bowie shkroi gjithashtu muzikalin ”Lazarus” (premierë në 2015).

Bowie vdiq më 10 janar 2016 në Nju Jork./ KultPlus.com

Të ngjajshme