Catalina Butcaru dhe Lucy Hall shkëlqejnë me piano dhe violinë në natën e pestë të “Chopin Piano Fest”

21 Maj, 2024 - 12:45 pm

Mbrëmjen e djeshme u shënua nata e pestë e “Chopin Piano Fest Prishtina”, me një program që zgjati rreth 2 orë. Përformanca e paharrueshme Duo Piano & Violinë me Catalina Butcaru dhe Lucia Hall, bëri që e gjithë salla të jehonte nga duartrokitjet e publikut.

Nata filloi me një fjalim të shkurtër nga ambasadori i Austrisë në Kosovë, George Schnetzer, i cili u shpreh falendërues dhe i lumtur për bashkëpunimin e Kosovës me shtetin e Austrisë.

Pas pak minutash, filloi interpretimi i dy artisteve, ku Catalina Butcaru si një mjeshtre e pianos, ka mahnitur të gjithë të pranishmit me interpretimet e saj të ndjeshme në piano, kurse Lucy Hall, tregoi zotësi të papërshkrueshme në violinë. Së bashku ato interpretuan vepra të njohura nga artistë të njohur botërorë si Clara Schumann, Frederic Chopin dhe Robert Schumann.

Butcaru është një pianiste me origjinë rumune dhe mund të krahasohet me më të mirët që kanë hyrë në territor. Ajo ka studiuar në Akademinë e Muzikës në Vjenë dhe Graz.

Ndërsa violinistja Lucy Hall me origjinë kanadeze, ka kryer shkollimin në Vjenë nga professor si T. Gabora, E. Turovsky dhe D. Schëarzberg. Hall ka interpretuar si soliste dhe muzikante kamertale në Evropë, në Amerikën e Veriut dhe në Rusi.

Në një prononcim për KultPlus, një ndër organizatoret e këtij eventi Lejla Pula u shpreh se ishte një natë shumë e veçantë dhe se artistet ishin një Duo perfekte.

“Të dy artistet, njëra nga Kanadaja e tjetra nga Rumania ishin në Duo aq shumë, në frymëmarrje e në gjithçka. Ishte një përjetim i veçantë, një tingëllimë e pastër dhe e ëmbël që shumë rrallë haset, sepse zakonisht tingulli i pianos di të jetë më agresiv dhe më i fuqishëm por ato aq bukur u kompletuan së bashku me një program me kërkesa të jashtëzakonshme. Violinistja ishte një mjeshtre e violinës dhe ajo ka luajtur me artistët më të mëdhenjë botërorë”, tha ajo.

Tutje, Pula shtoi se është shumë e lumtur që të dyja kanë pranuar të vijnë në Prishtinë, ndoshta sepse kanë dëgjuar për mikrpritjen.

“Jam shumë e lumtur që të dy artistet kanë pranuar që të vijnë në Prishtinë, sepse sigurisht kanë dëgjuar se mikpritja është e jashtëzakonshme. Jemi falënderues që po e kultivojmë këtë raport të mirë, por që nga fillimi i edicionit të parë ne kemi pasur një bashkëpunim të mrekullueshëm më Ambasadën e Austrisë, gjithmonë kemi pasur artistë nga Austria që na kanë sjellë në skenën tonë imazhe të paharruara artistike”, shtoi Pula për KultPlus.

Ndërkaq, violinistja Lucy Hall në një intervistë të shkurtër pas përformancës tha se është hera e saj e parë që vjen në Kosovë, duke shtuar se donin të jepnin diçka për Prishtinën.

“Unë kam studiuar me mësues nga Rusia dhe kam udhëtuar shumë, ishte eksperiencë e mirë të luaj këtu sepse njerëzit të dëgjojnë me gjithë zemër. Më pëlqen shumë Kosova, unë kam miq shqiptarë në Vjenë, dhe mendoj se këtu ka ndryshuar shumë. Janë ndërtuar ndërtesa të reja, Katedralja e shumë të tjera”, u shpreh Lucy Hall për KultPlus.

“Chopin Piano Fest Prishtina” do të zgjasë deri më 9 qershor, dhe do të përformojnë artistë të njohur nga shtete të ndryshme./KultPlus.com

Të ngjajshme