Charles Aznavour, ambasadori i këngës franceze në botë

2 Tetor, 2018 - 1:59 pm

Reagimet ndaj vdekjes së Charles Aznavour kanë ardhur nga e gjithë bota. Nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku ai ishte ne mesin e artistëve të paktë francezë që arritën famë, nga Japonia, Rusia, Kanada dhe shumë shtet të tjera. Ai për gati 70 vjet, ishte ambasadori më i famshëm i këngës franceze duke performuar në më shumë se 100 vende ku i la adhuruesit pafjalë.

Në fund të të 50-tave Charles Aznavour ishte një yll në Francë por ai kërkonte më shumë. Ai ëndërronte Amerikën. Më shumë përpjeke dhe këmbëngulje ai e arrit famën edhe në New York. Përgjatë paraqitjes së tij të parë në Carnegie Hall dhe paraqitjes se fundit në vitin 1999, ai këndoi plotë 46 herë në sallat prestigjioze të New York-ut.

Charles Aznavour mbetet një nga shembujt e paktë të Francezë që arritën suksese në Amerikë. Frank Sinatra, Liza Minnelli dhe Bob Dylan, të gjithë treguan për respektin e madh që kishin për këtë njeri. Madje Bob Dylan nw vitin 1987 tregoi për takimin e tyre për revistën e famshmen Rolling Stone.Liza Minnelli, Barbra Streisand, Quincy Jones, Josh Groban apo Lenny Kravitz po ashtu e kujtuan atë.

Edhe shteti i Kanadës e nderoi të hënën Charels Aznavour, vend në të cilin ai bënte muzikë dhe u nderua si qytetar nderi.
“Një burrë me talent të madh vdiq sot, qytetar nderi i qytetit të Montrealit, ai na bëri të udhëtonim në tingujt e poezisë së tij dhe muzikës së tij, pusho në paqe z. Aznavour”, tha kryetarit të bashkisë së Quebec, Valérie Plante. “Kujtimet dhe trashëgimia e tij do vazhdojnë të jetojnë përmes muzikës së tij”, ka shkruar Kryeministri i Kanadës, Justin Trudeau.

Charles Aznavour ka udhëtuar në shumë vende nëpër botë dhe ka kënduar në gati 100 vende të tilla. Veçantia e tij ishte se ai shumë shpejt arrinte që të këndonte në gjuhën e vendit që e mirëpriste. Ai ishte një yll edhe në Japoni ku mbajti një koncert në fillim të shtatori, por edhe në Rusi ku kërkonte që të gjente rrënjët e tij sllave. Prandaj me rastin e vdekjes së tij në gjithë botën njerëzit i bën homazhe/culturebox.francetvinfo.fr/KultPlus.com

(FILES) In this file photo taken on November 16, 2017 French-Armenian singer Charles Aznavour poses during a photo session in Paris. French singer/songwriter Charles Aznavour has died at the age of 94 it was announced on October 1, 2018. / AFP / JOEL SAGET

Të fundit

Të ngjajshme