‘Chopin Fest’ me maratonë pianistike për artistët e rinj, mbrëmja mbyllet me koncertin e Klaudia Gjinit

5 Qershor, 2023 - 11:32 pm

Flonja Haxhaj

Festivali ‘Chopin Piano Festival’, edhe në këtë edicion vazhdoi traditën e mbajtjes së maratonës pianistike, një maratonë kjo që u jep mundësinë edhe pianistëve të rinj që të performojnë në skenën e këtij festivali, përcjell KultPlus.

Maratona në të cilën u prezantuan nxënësit nga shkollat e muzikës në Prizren, Pejë, Mitrovicë, Vushtrri, Rahovec, Gjakovë, Gjilan, Ferizaj dhe Prishtinë, përveç që luajtën në piano vepra të kompozitorëve të ndryshëm botërorë, vunë në pah edhe potencialin e pianistëve që do ta pasurojnë artin dhe muzikën klasike në Kosovë.

Kjo ngjarje që filloi në ora 12:00 dhe përfundoi në ora 21:00, i dha mundësinë publikut në Amfiteatrin e Bibliotekës Universitare që të shijojë kryeveprat e kompozitorëve si: Chopin, Mozart, Moskowski, Beethoven, Tchaikovsky, Joplin, Gjoni e shumë kompozitorë të njohur botërisht.

Ndërkaq, pjesa përmbyllëse ishte e destinuar për pianisten Klaudia Gjini, e cila është fituese e festivalit ‘Chopin’ në Durrës. Me veprat e Beethoven dhe Moskoëski, Gjini arriti të sjellë emocione të forta në publik, e nga i cili pas koncertit mori duartrokitje disa minutëshe.

Pas përfundimit të maratonës, për KultPlus foli organizatorja e ‘Chopin Piano Fest’, Besa Luzha e cila u shpreh e lumtur për performancën dhe potencialin që treguan pianistët e rinj.

“Kjo na veçon neve si ‘Chopin Piano Festival’, sepse që nga fillimi gjithmonë kemi pasë dëshirë t’u japim hapësirë edhe talentëve të rinj. Duke dashur ta vazhdojmë këtë traditë dhe duke e parë që çdo herë është rritur numri i nxënësve dhe shkollave, nuk kishim si me i zgjedhë për një mbrëmje, atëherë vendosëm këtë maratonë në mënyrë që të gjitha shkollat me u prezantu me disa nga nxënësit e tyre”, tha Luzha.

Ndërkaq, drejtoresha artistike e festivalit ‘Chopin’ tha se kjo ngjarje ëstë e jashtëzakonshme edhe për faktin që u jep mundësi pianistëve të rinj të performojnë në skenën ku kanë performuar artistë me famë botërore.

“Maratona pianistike është një ngjarje në kuadër të ‘Chopin Piano Fest’  dhe ‘Edu Week’. Kjo është një ngjarje e jashtëzakonshme për ne sepse pianistët e rinj ngriten në skenën ku luajnë pianistë me famë botërore dhe të cilët vërtet na nderojnë më ardhjen e tyre”, tha Pula për KultPus.

E krejt në fund, për KultPus foli edhe pianistja Klaudia Gjini e cila dhuroi një emocion të paharruar teksa luajti veprat e Beethovenit dhe Moskowskit.

“Unë këtë performancë e kam pritur me shumë gëzim, që në momentin që më është dhënë lajmi. Unë zgjodha pikërisht këto vepra ngaqë Beethoven është një kompozitor që më pëlqen shumë, më pëlqejnë dinamikat  se si  i ndryshon ngjyrat, mënyra e ndërtimit të pjesës dhe është një kompozitor që e admiroj. Gjithashtu edhe Moszkowski është një kompozitor tjetër i preferuari i imi dhe pikërisht për këtë arsye zgjodha edhe ta performoj sot”, u shpreh mes tjerash Gjini.

Ndërkaq, edicioni i 13-të i festivalit të muzikës klasike, Chopin Piano Fest Prishtina, do të mbahet deri më 9 qershor, në të cilin festival adhuruesit e muzikës klasike mund të shijojnë vepra të autorëve më të mirë botërorë./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme