“Dikur luaja me ndjenjën e saj, tash vuaj vet”

20 Nëntor, 2020 - 11:39 pm

Redon Makashi është këngëtar dhe tekstshkrues i njohur.

Në vitin 1989, prezantohet për herë të parë në televizion në Radio Televizionin Shqiptar me këngën “Vitet më të bukura”. Kjo ndodh në spektaklin “Maratona e këngës popullore” e regjisores Vera dhe redaktor muzike Shaban Ibrahimi. Po në këtë vit krijon këngën “Rruga me fllade kujtimesh”.

Sot po e sjellim këngën e tij “Dikur luaja me ndjenjën e saj” e cila është lansuar në vitin 1994 dhe shquhet për tekstin e bukur dhe të ndjeshëm, si dhe për performancën e Makashit. 

Mbizotëronte një qetësi
Në atë nate gjithçka pushonte
Kisha shumë nevojë për të
E në ato çaste më mungonte

Në këto rrugët pa njeri
Ku asgjë nuk ekzistonte
Mu kujtua ajo vajzë
Zëri i saj kur me thonte:
“Të dua shumë
Mos më lër vetëm
Kam shume frikë të rri pa ty
Është botë e egër”

Dhe pastaj me përqafonte
Dhe pas vetes më pushtonte
E ndjeja dorën e saj
Gjithë trupin me përshkonte
Hej një botë tjetër na priste me pas
I kam ndër mend
Lotet e saj
Dashuronte si e çmendur… si e marrë

Nuk mundem ta imagjinoj
Se ty te kam humbur vërtet
Dikur unë luaja me ndjenjën e saj
E sonte vuaj vete
Me duket se asnjëherë
S’do dashuroj me kaq fort
E janë kujtimet qe me shkatërrojnë

Nuk mundem ta imagjinoj
Se ty te kam humbur vërtetë
Dikur unë luaja me ndjenjën e saj
Tani e vuaj vete…
Tani e vuaj vete… /KultPlus.com

Të ngjajshme