займ на карту онлайн потребительский кредит

Dua Lipa feston 25 vjetorin e lindjes

22 Gusht, 2020 - 10:12 am

Më 22 gusht të vitit 1995 do të lindte vajza shqiptare, e cila Kosovës do t’i mveshte një pasyqrë tjetër në të cilën bota do të mund të shihte se edhe nga ky vend i vogël, ekziston arti. Dua Lipa, një vazjë kosovare e cila tash e 5 vite karrierë ka rrëmbyer zemrat e miliona fansave në mbarë botën, shkruan KultPlus.

Kënga e parë e Duas ishte ‘New Love’, ndërkaq kënga me të cilën Dua i hapi shumë rrugë vetes ishte kënga ‘Be the one’.

Talenti i Duas nuk është i rastësishëm, pasiqë ajo është vajza e rokerit të njohur kosovar, Dukagjin Lipa, i cili poashtu edhe ai pas vetes la një mori këngësh që dëgjohen edhe sot e kësaj dite.

Dua ka kënduar qysh në vegjëli, ku në rrjete sociale nuk kanë qenë të rralla videot e publikuara ku shihet Dua duke kënduar nëpër evente të ndryshme shkollore, e potenciali i saj sigurisht se vërehet qysh atëherë.

Dua Lipa kur i këndonte mësueses në Prishtinë, shikojeni Duan e vogël në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë./ KultPlus.com

Gepostet von KultPlus.com am Sonntag, 29. März 2020

Ndër të tjera, vlen të ceket se Dua ka fituar shumë çmime gjatë karrierës së saj, duke përfshirë dy çmime Grammy, tri çmime Brit dhe dy çmime MTV Europe Music. Ajo është nominuar edhe për tri çmime Billboard, një çmim American Music dhe katër çmime MTV Video Music. Ndërsa, sa i përket viti 2020, Dua veçse e ka rrëmbyer plotësisht këtë vit me sukseset e saj të njëpasnjëshme.

”Dua Lipa u lind në Westminster, Londër nga prindër shqiptarë nga Kosova të larguar nga Prishtina në vitin 1992. Në lidhje me emrin e saj, Lipa shtjelloi: “Tani jam krenare për të. Por kur isha e vogël, e gjitha që doja ishte të quhesha Hana, Sara, Ela… diçka normale. Sepse me emrin “Dua”, njerëzve duhet t’ua shpjegoj: Jam nga Kosova.” Babai i saj, Dukagjin Lipa është menaxher marketingu dhe vokalisti kryesor në një grup roku në Kosovë, Oda, ndërsa nëna e saj, Anesa Lipa (Rexha) punon në turizëm. Lipa ka edhe një motër më të re dhe një vëlla më të ri. Ajo, me gjysmë orari, ka ndjekur shkollën Sylvia Young Theatre School, një shkollë artistike teatrale, para se të zhvendosej me familjen e saj në Kosovë në vitin 2006, kur babai i saj gjeti një vend pune. Në Kosovë, ajo ndoqi shkollën “Mileniumi i Tretë” në Prishtinë dhe u bë fanse e artistëve hip hop, të cilët do të ndikonin në stilin e saj muzikor.

Në moshën 14-vjeçare, Lipa filloi të postojë në YouTube versionet e kënduara vetë, të këngëve të saj të preferuara nga artistë si: Pink, dhe Nelly Furtado. Pas një viti, ajo u rikthye në Londër me qëllimin që të bëhet këngëtare, jetoi me një shoqe dhe studioi në Parliament Hill School gjatë javës dhe në Silvya Young Theatre School të shtuneve. Për të fituar para për qëllimet e saj muzikore, Lipa pati profesione të ndryshme, si menaxhimi i restoranteve dhe klubeve të natës. Ajo punoi edhe si modele në katalogun online ASOS Marketplace kur ishte 16-vjeçe, me qëllimin e vetëm që të takonte njerëz që mund ta ndihmonin ta ndiqte karrierën e saj muzikore, por dha dorëheqje pasi një menaxher i tha të humbte peshë. Në vitin 2013, këngëtarja mori pjesë në një reklamë televizive për The X Factor”, është ky përshkrimi mbi fillimet e Dua Lipës, që i bëhet në mediet e huaja.

Ajo çfarë e bënë Duan tejet të dashur edhe për publikun shqipfolës, është fakti se ajo vazhdimisht shprehet krenare me rrënjët e saj, ka ndihmuar edhe në kauza të ndryshme që kishin të bënin me Kosovën, ku poashtu i ka sjellur vendit tonë edhe Festivalin më të madh të këtij vendi. / KultPlus.com

Të ngjajshme