Dua Lipa fiton çmimin “Grammy” për albumin më të mirë pop

15 Mars, 2021 - 9:20 am

Këngëtarja kosovare, Dua Lipa, është nderuar me çmimin “Grammy” në kategorinë për albumin më të mirë në zhanrin pop, me “Future Nostalgia”.

Ky është çmimi i saj i parë në edicionin e 63-të të ndarjes së çmimeve prestigjioze. Më 2018 kishte fituar dy çmimet e para “Grammy” në karrierë, atë për artisten më të mirë të re dhe për incizimin më të mirë dance.

Në këtë edicion, Lipa ishte e nominuar në gjashtë kategori.

Secila nga njëmbëdhjetë këngët e këtij albumi shpërndan një ndjenjë euforike që rritet nga tingujt e parezistueshëm. Sigurisht, albumi për suksesin e vet i ka borxh të madh së kaluarës nostalgjike e veshur me shkëlqimin e këngëve në disco dhe muzikës së viteve ’80. Këngët e Lipës janë të paturpshme në dëshirat e tyre, qoftë për të dalë me ish-të dashurin apo për të takuar dikë të ri.

Dua me këtë album mori epitetin “alfa e discos”.

Future Nostalgia” u lansua në mars të vitit të kaluar.

Situata me koronavirusin i kishte shkaktuar pasiguri për gjithçka. Dilemë kryesore e kishte pasur nëse duhej ta lansonte albumin e saj. Me shpresë që albumi i saj i dytë t’u japë njerëzve pak lumturi, kishte vendosur që ta lansonte.

“Faleminderit shumë, kjo është një çmenduri. ‘Future Nostalgia’ më ka ndryshuar jetën në shumë mënyra por një gjë që e kam kuptuar është se sa e rëndësishme është lumturia. Në fund të albumit tim të parë mendoja se duhet bërë muzikë të trishtë për të ndier se ajo ka rëndësi dhe jam mirënjohëse dhe e nderuar pasi që lumturia është diçka që të gjithë e meritojmë”, ka thënë Lipa pasi pranoi çmimin.

Taylor Swift me “Folklore” fitoi albumin e vitit duke e bërë këngëtarja dhe tekstshkruesja e parë që fitoi këtë çmim tri herë, pas fitoreve të saj për “Fearless” në 2010 dhe “1989” në vitin 2016.

Beyoncé fitoi çmimin për performancën më të mirë R&B për “BLACK PARADE”. Ajo mori katër çmime “Grammy” në këtë edicion duke bërë kështu histori. “Quuen Bey” u bë artistja më me së shumti çmime “Grammy”, gjithsej 28.

Fituesit e çmimeve kryesore i gjeni më poshtë:

Albumi më i mirë pop – “Future Nostalgia”, Dua Lipa

Incizimi i vitit: “Everything I wanted”, Billie Eilish

Albumi i vitit – “Folklore”, Taylor Swift

Performanca më e mirë R&B – Beyonce “Black Parade”

Kënga më e mirë rap – “Savage” Megan Thee Stallion ft. Beyonce

Kënga e vitit – H.E.R. “I cant breathe”

Albumi më i mirë country – Miranda Lambert “Wildcard”

Kënga më e mirë country – “Crowded Table,” Brandi Carlile, Natalie Hemby & Lori McKenna (The Highwomen)

Performanca më e mirë country duo ose grup – “10,000 Hours,” Dan + Shay & Justin Bieber

Albumi më i mirë rok – The New Abnormal, The Strokes

Kënga më e mirë rok – “Stay High, Brittany Howard (Brittany Howard)

Performanca më e mirë rok – “Shameika,” Fiona Apple

Albumi më i mirë rap – King’s Disease, Nas

Performanca më e mirë rap – “Savage,” Megan Thee Stallion feat. Beyoncé

Performanca më e mirë pop duo ose grup – “Rain on Me,” Lady Gaga and Ariana Grande

Albumi më i mirë R&B – Bigger Love, John Legend

Albumi më i mirë R&B progresive – It Is What It Is, Thundercat

Kënga më e mirë R&B – “Better Than I Imagine,” Robert Glasper, Meshell Ndegeocello & Gabriella Wilson (Robert Glasper Feat. H.E.R and Meshell Ndegeocello)

Performanca më e mirë R&B tradicionale – “Anything For You,” Ledisi

Albumi më i mirë alternativ – Fetch the Bolt Cutters, Fiona Apple

Videospoti më i mirë – “Brown Skin Girl,” Beyoncé

Best Contemporary Christian Music Album -Jesus Is King, Kanye West

Best Song Written For Visual Media – “No Time To Die” [From No Time To Die], Billie Eilish O’Connell & Finneas Baird O’Connell (Billie Eilish)

Best Score Soundtrack For Visual Media- Joker, Hildur Guðnadóttir

Best Compilation Soundtrack For Visual Media – JoJo Rabbit, Various Artists

Best Music Film – Linda Ronstadt: The Sound of My Voice, Linda Ronstadt

Best Musical Theater Album -Jagged Little Pill, Kathryn Gallagher, Celia Rose Gooding, Lauren Patten & Elizabeth Stanley, principal soloists; Neal Avron, Pete Ganbarg, Tom Kitt, Michael Parker, Craig Rosen & Vivek J. Tiwary, producers (Glen Ballard & Alanis Morissette, lyricists) (Original Broadway Cast)

Albumi më i mirë komedi – Black Mitzvah, Tiffany Haddish

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling) –

Blowout: Corrupted Democracy, Rogue State Russia, and the Richest, Most Destructive Industry on Earth, Rachel Maddow

Best Global Music Album – Twice As Tall, Burna Boy

Incizimi më i mirë dance – “10%,” Kaytranada feat. Kali Uchis

Albumi më i mirë Dance/Electronic – Bubba, Kaytranada

Best Contemporary Instrumental Album- Live At The Royal Albert Hall, Snarky Puppy

Best Instrumental Composition – “Sputnik,” Maria Schneider (Maria Schneider)

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella -“Donna Lee,” John Beasley (John Beasley)

Best New Age Album – More Guitar Stories, Jim “Kimo” West

Best Gospel Performance/Song – “Movin’ On,” Darryl L. Howell, Jonathan Caleb McReynolds, Kortney Jamaal Pollard & Terrell Demetrius Wilson (Jonathan McReynolds & Mali Music)

Best Gospel Album -Gospel According To PJ, PJ Morton

Best Roots Gospel Album – Celebrating Fisk! (The 150th Anniversary Album), Fisk Jubilee Singers

Best Recording Package – Vols. 11 & 12, Doug Cunningham & Jason Noto (Desert Sessions)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package – Ode to Joy, Lawrence Azerrad & Jeff Tweedy (Wilco)

Best Album Notes – Dead Man’s Pop, Bob Mehr (The Replacements)

Best Historical Album – It’s Such a Good Feeling: The Best of Mister Rogers, Lee Lodyga & Cheryl Pawelski, Michael Graves (Mister Rogers)

Best Engineered Album, Non-Classical -Hyperspace (Beck)

Best Remixed Recording – “Roses (Imanbek Remix),” Saint JHN (Imanbek Zeikenov)

Best Engineered Album, Classical – Shostakovich: Symphony No. 13, ‘Babi Yar’

Producer of the Year, Classical – David Frost

Albumi më i mirë rok latin ose alternativ – La Conquista Del Espacio, Fito Paez

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano) – Un Canto Por Mexico, Vol.1, Natalia Lafourcade

Best Tropical Latin Album – 40, Grupo Niche

Best Orchestral Performance – “Ives: Complete Symphonies,” Gustavo Dudamel (Los Angeles Philharmonic)

Best Opera Recording – “Gershwin: Porgy and Bess,” David Robertson, Angel Blue & Eric Owens, David Frost (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)

Best Choral Performance – “Danielpour: The Passion of Yeshua,” JoAnn Falletta, James K. Bass & Adam Luebke (James K. Bass, J’Nai Bridges, Timothy Fallon, Kenneth Overton, Hila Plitmann & Matthew Worth; Buffalo Philharmonic Orchestra; Buffalo Philharmonic Chorus & UCLA Chamber Singers)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance – “Contemporary Voices,” Pacifica Quartet

Best Classical Instrumental Solo – Theofanidis: Concerto for Viola and Chamber Orchestra, Richard O’Neill

Best Classical Compendium -Thomas, M.T.: From the Diary of Anne Frank & Meditations on Rilke, Isabel Leonard, Michael Tilson Thomas, Jack Vad

Best Contemporary Classical Composition – Rouse: Symphony No. 5, Christopher Rouse (Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)

Best American Roots Performance – “I Remember Everything,” John Prine

Best American Roots Song -“I Remember Everything,” Pat McLaughlin & John Prine (John Prine)

Best Americana Album – World On The Ground, Sarah Jarosz

Best Bluegrass Album – Home, Billy Strings

Best Traditional Blues Album – Rawer Than Raw, Bobby Rush

Best Contemporary Blues Album – Have You Lost Your Mind Yet?, Fantastic Negrito

Best Folk Album – All The Good Times, Gillian Welch & David Rawlings

Best Regional Roots Music Album -Atmosphere, New Orleans Nightcrawlers

Best Reggae Album – Got To Be Tough, Toots & The Maytals

Best Children’s Music Album – All The Ladies, Joanie Leeds

Best Improvised Jazz Solo – “All Blues” Chick Corea, track from: Trilogy 2 (Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade)

Best Jazz Vocal Album – Secrets Are The Best Stories, Kurt Elling Feat. Danilo Pérez

Best Jazz Instrumental Album – Trilogy 2, Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade

Best Large Jazz Ensemble Album – Data Lords, Maria Schneider Orchestra

Best Latin Jazz Album – Four Questions, Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra

Best Traditional Pop Vocal Album – American Standard, James Taylor

Best Metal Performance – “Bum-Rush,” Body Count

Best Country Solo Performance -“When My Amy Prays,” Vince Gill

Producer of the Year, Non-Classical – Andrew Watt. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme