Dua Lipa: Gjithmonë kemi folur shqip në shtëpi

15 Prill, 2018 - 7:48 pm

Këngëtarja shqiptare, Dua Lipa edhe pse në moshë të re, ajo po prek majat e suksesit në muzikën ndërkombëtare. Viti që shkoi e nxori atë si këngëtaren më të dëgjuar në Spotify, ndërsa kënga e saj “Neë Rules”, mblodhi përplot 1 milion klikime.

Dua Lipa nuk e ka mohuar asnjëherë vendlindjen e saj, kështu dhe në intervistën e fundit për “The Guardian”, ajo ka treguar për historinë e familjes së saj, për luftën në Kosove dhe Bosnjë, për sakrificat e prindërve dhe gjyshërve të saj, përcjellë KultPlus.

Tutje ajo ka treguar për prindërit e saj të cilët kanë shkuar si refugjat në Londër, në vitin 1992, ndërsa gjyshërit kishin mbetur në Kosovë dhe Bosnie.
Dua Lipa ka qenë në përfundim të shkollës fillore kur prindërit i dhanë asaj lajmin se po ktheheshin në Kosovë pasi që babai i saj, Dukagjin Lipa kishte diplomuar dhe atij i ishte ofruar një punë në kryeqytetin e Kosovës, në Prishtinë.
“Të gjithë shokët e mij ishin duke shkuar në shkolla të ndryshme. Ndërsa unë u thoja atyre “Um, unë po shkoj në Kosovës”, ka treguar Dua për “The Guardian”.

Ajo tutje ka thënë se është ndjerë shumë e lumtur të kthehet dhe të takoj të afërmit që nuk kishte pasur mundësi t’i shihte më herët.
“Isha shumë e emocionuar, ne gjithmonë kemi folur shqip në shtëpi. Atje kisha kushërinj që nuk i kisha takuar asnjëherë”, është shprehur Dua Lipa për “The Gurdian”./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme