“E pathëna fjalë”, kënga e Mira Konçit që dëgjohet edhe sot me nostalgji (VIDEO)

21 Maj, 2020 - 1:56 pm

Mira Konçi, zëri i cili për shumë vite nuk i mungoi festivalit të RTSH-së, mbetet ndër këngëtaret më të dashura për publikun, shkruan KultPlus.

Talenti i Mira Konçit u zbulua në fundin e viteve ’80 nga kantautori Gjergj Leka. U organizua një koncert recital për prezantimin e saj në publik dhe u transmetua nga Radio Televizioni Shqiptar. Një mega-koncert, një mega-prezantim që bëri xhelozë këngëtarët më me zë të asaj kohe. Mira sillte një fryme të re në muzikën e atyre viteve që qante për ndryshim.

Pas këtij prezantimi, Mira Konçi u bë protagoniste absolute e festivaleve të viteve në vazhdim. Njohja me Shpëtim Saraçin, bëri që ata të dominonin skenën e muzikës shqiptare për vite me radhë duke sjellë këngë që këndohen edhe sot.

Pas martesës me Shpëtimin, Mira u largua nga muzika për t’iu dedikuar familjes së saj. Mira dhe Shpëtimi kanë dy fëmijë, Drini dhe Era. Aktualisht jetojnë ne SHBA.

Ndër këngët më të njohura të Mirës janë: “Ndoshta Ishte Dashuri” në bashkëpunim me Redon Makashin, “Miresi”, “Horizont”, “Rri Me Mua”, “Fatit i Besoj” e “Brenda Vetes Me Merr”.

Në nëntor të vitit 2002, Mira Konçi merr pjesë në Kënga Magjike me këngën “E pathëna fjalë”, kjo këngë mbetet ndër më të pëlqyerat për publikun e të cilën KultPlus po e rikthen sot për lexuesit. / KultPlus.com
Të ngjajshme