Ehat Musa, kitaristi i madh shqiptar me koncert recital në Prishtinë (VIDEO)

8 Dhjetor, 2017 - 10:00 am

Ehat Musa ka dhënë koncerte në te gjithë botën, nga Nju Jorku në Moskë, duke u paraqitur si solist me orkestra të mëdha simfonike, shkruan KultPlus . Repertori i tij përfshinë veprat e J.S. Bach, Heitor Villa-Lobos, Poëell, Reis, Broëer dhe Tamez, shkruan KultPlus.

Dhe pikërisht kitaristi Ehat Musa do të vjen në Kosovë me një koncert recital, dhe ky koncert do të mbahet në shenjë të dhjetë vjetorit të Pavarësisë së Kosovës.

Ky koncert është organizuar nga Ambasada e Kosovës në Francë dhe ajo e Francës në Kosovë. Kitaristi francez, Ehat Musa, fitoi çmimin e parë në Konkursin Kombëtar të solistëve të rinjë në vitin 1969. Në vitin 1970 ai mori pjesë në master-klasin e Alirio Díaz-it në Itali. Më vonë ai shkoi në Paris për të studiuar kitarën me Alberto Ponce-n në “Ecole Normale de Musique de Paris”, duke eksploruar në fushën e akustikës dhe duke ndjekur traditën e Tarregas dhe Pujolit. Ky ishte fillimi i karrierës së tij artistike./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme