Elbenita Kajtazi përkah emrave të mëdhenj në 100 vjetorin e Festivalit të Salzburgut

13 Nëntor, 2019 - 1:27 pm

Sopranoja kosovare Elbenita Kajtazi sapo ka njoftuar për një sukses të radhës, e cila në vitin 2020 do të prezantohet në një festival tejet prestigjioz, shkruan KultPlus.

“Programi i festivalit të Salzburgut për sezonin veror 2020 sapo doli, dhe jam e stërlumtur që në mesin e emrave botëror radhitet edhe emri im si pjesë e dy koncerteve me 25 dhe 26 korrik 2020. E veçanta e këtij edicioni është 100 vjetori i themelimit të këtij festivali dhe ndjehem e privilegjuar dhe e nderuar që do ta reprezantoj Kosovën në një festival me renome botërore që ka një traditë një shekullore”, ka njoftuar Kajtazi.

Ajo poashtu ka shtuar se prezantimi i saj do të jetë nën dirigjimin e Riccardo Minasi, kurse në këtë paraqitje ajo do të prezantohet me veprat e kompozitorëve: Mozart, Haydn, Beethoven. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme