“Fëmija i parë” i Vaçe Zelës, kënga që qëndron thellë në kujtesën e adhuruesve (VIDEO)

26 Dhjetor, 2017 - 2:21 pm

Ikona e muzikës shqipe Vaçe Zela, edhe pse fizikisht nuk ndodhet më në mesin e adhuruesve të saj, zëri i saj ende vazhdon të kumbojë mes tyre.

KultPlus, sot po e kujton Vaçe Zelën, dhe këngën e saj “Fëmija i parë”.

Kjo këngë u këndua në edicionin e parë të Festivalit të Këngës në RTSH, në vitin 1962. Është kompozuar nga Abdulla Grimci me tekst të Dionis Bubanit.

Në atë edicion nuk u dha asnjë çmim i parë, morën çmim të dytë “Këndoj”, “Lule të bukura sjellë pranvera” dhe “Vashëzo”. Ndërsa çmimi i tretë i takoi “Fëmija i parë dhe “Mos më qorto”./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme