Filharmonia e Kosovës hap sezonin me një koncert të veçantë

26 Shtator, 2018 - 7:00 pm

Këtë të diel (30.09) Filharmonia e Kosovës do të hap sezonin 2018 / 2019 me një koncert që do të drejtohet nga dirigjenti Fernando Briones (Spanjë) dhe me solist koncert-mjeshtrin e Orkestrës së Filharmonisë së Kosovës, Visar Kuçi, shkruan KultPlus.

Koncerti mbahet në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë nga ora 20:00.

Programi:

DMITRI SHOSTAKOVICH
Koncert për violinë dhe orkestër nr. 1 në a – mol, Op.77
Violin Concerto No. 1 in A minor, Op. 77

Nocturne: Moderato
Scherzo: Allegro
Passacaglia: Andante – Cadenza (attacca)
Burlesque: Allegro con brio – Presto

VISAR KUÇI, violinë।violin
(Kosovë।Kosovo)

***
LUDWIG VAN BEETHOVEN
Simfonia Nr. 7 në A – dur, Op. 92
Symphony No. 7 in A major, Op. 92

Poco sostenuto – Vivace
Allegretto
Presto – Assai meno presto (trio)
Allegro con brio ./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme