Fituesit e festivalit “Pianisti i ri” do të interpretojnë me Orkestrën e Forcave të Armatosura

6 Qershor, 2023 - 6:00 pm

Është mbyllur Festivali Ndërkombëtar “Pianisti i ri 2023”, organizuar nga Liceu Artistik “Jordan Misja” dhe Shoqata Europiane e Mësuesve të Pianos (EPTA).

Festivali në formën e një konkursi dinjitoz drejtuar artistëve të rinj pati një juri me emra të rëndësishëm të artit, siç ishte edhe kryetari i saj, Michele Campanella, pianist i skenave botërore. Personalitetet e tjera të jurisë ishin: Nadia Lasserson, Monica Leone dhe Nona Kostova.

Dy prej artistëve të rinj, që u vlerësuan më shumë nga juria ishin Era Kume dhe Armando Nunka.

Në këtë edicion të Festivalit “Pianisti i Ri”, përveç çmimeve të tjera, u ofruan edhe 3 çmime “Orkestra Simfonike e Forcave të Armatosura” për kategoritë C, D, E, F dhe G, ku fituesve do u jepet mundësia të luajnë vitin e ardhshëm, një vepër me Orkestrën Simfonike të Forcave të Armatosura./atsh/KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme