Folk-grupi amerikan këndojnë në Kalanë e Prizrenit

5 Prill, 2019 - 1:32 pm

Folk-grupi amerikanë këto ditë është duke vizituar Kosovën e duke shpërfaqur përmes koncerteve stlin e tyre të vecantë në disa qytete të vendit, shkruan KultPlus.

Kyle Dillingham & Horseshoe Road dje kanë interpretuar në qytetin e Prizrenit ndërsa përmes një videoje të publikuar ata shihen teksa interpretojnë nga Kalaja e Prizrenit këngën “Will dhe Circle be Unbroken”.

Ata po qëndrojnë në Kosovë në kuadër të  një programi të mbështetur nga Ambasada e SHBA-së në Prishtinë në partneritet me Zërat e Amerikës – Muzika Amerikane Jashtë Vendit .

Kyle Dillingham mori violinën kur ishte nëntë vjeç dhe tetë vjet më vonë, ai dha dy shfaqje në Grand Ole Opry në Nashville. Kyle tani menaxhohet nga impresari legjendar, Jim Halsey, i cili ka udhëhequr karrierën e shumë interpretuesve të mëdhenj, përfshirë Roy Clark, The Oak Ridge Boys dhe James Broën. Në skenë, Horseshoe Road kryen një përzierje të grupeve origjinale, me muzikë klasike.

Kyle Dillingham & Horseshoe Road kanë përfaqësuar Amerikën ndërkombëtarisht në 37 vende, duke i dhënë energji shikuesve kudo që shkojnë./ KultPlus.com

Të ngjajshme