Fustanellat e Fanfara Tirana u shpalosën mbrëmë në RaiUno me një performancë live

17 Shtator, 2017 - 12:51 pm

U mbushen plot 15 vite që grupi muzikor Fanfara Tirana mbetet i vetmi produkt muzikor i nivelit të lartë që Shqipëria eksporton.

Mbrëmë pas performancës së 1 majit të vitit 2016-të me kantautorin italian Max Gazzè, ku Fanfara Tirana dhuruan qeleshet e bardha për publikun e Romës, ata u shfaqën sërish si të ftuar në emisionin më të rëndësishëm të televizionit shtetëror RaiUno, përcjellë KultPlus.

“Uno, Due, Tre … Fiorella”, është emisioni i jashtëzakonshëm me dy të shtuna (16 dhe 23 shtator) që hap sezonin dimëror në kanalin më të rëndësishëm të Rai-t nën drejtimin e një prej ikonave muzikore italiane të muzikës kantautorale, Fiorella Mannoia. Djemtë e Fanfara Tirana, shpalosën fustanellat e tyre të bardha e shoqëruan Fiorellen dhe Max-in në performancën e tyre live. Hera e parë në historinë e Rai-t ku performon LIVE një bend shqiptar.

Viti 2018 për Fanfara Tirana do të jetë plot surpriza. Dy albume të reja nga të cilët volumi i dytë i Kabatronics me anglezet Transglobal Underground dhe bashkëpunimi me gjeniun shqiptar të muzikës, kompozitorin, pianistin dhe kitaristin Robert Bisha.
Ndërkohë Fanfara Tirana do të prezantohen Live në Varshave më 28 shtator në Cross Culture Festival, apo në Budapest në Ritmo Festival më 8 tetor si dhe në Kaba 2.0 Festiv.al në Korçë që do të anuncohet së shpejti./ KultPlus.com

Video nga koncerti i 1 majit 2016

Të ngjajshme