Giusy Ferreri, Mahmood edhe Eleni Foureira në Festivalin e Këngës në RTSH

7 Dhjetor, 2019 - 12:41 pm

Festivali i 58-të i Këngës në Radio Televizionin Publik Shqiptar do të zhvillohet përgjatë tre netëve. 20 këngëtarë janë në garë për çmimin e madh, ndërsa nuk do të mungojnë as të ftuarit special.

Festivali i 58-të i Këngës në Radio Televizionin Publik Shqiptar ka nisur të marrë jetë. 20 artistët që do të garojnë në këtë festival, nga ku do të përzgjidhet edhe fituesi që do të prezantojë Shqipërinë në Eurosong 2020, në Rotterdam të Holandës, janë duke punuar për t’u përfaqësuar denjësisht në skenën e Pallatit të Kongreseve.

Ndonëse, përzgjedhja e këngëtarëve nga juria që përfaqësohej nga Zhani Ciko, edhe dy anëtarët e tjerë, Dorian Çene edhe Soni Malaj, të cilët janë: 1. Albërie Hadërgjonaj; 2. Aldo Bardhi;3. Arilena Ara;4. Bojken Lako; 5. Devis Xherahu; 6. Eli Fara & Stresi; 7. Elvana Gjata; 8. Era Rusi; 9. Gena; 10. Genc Tukiçi dhe Nadia Tukiçi; 11. Kanita Suma; 12. Kamela Islamaj; 13. Kastro Zizo; 14. Olta Boka; 15. Renis Gjoka; 16. Robert Berisha; 17. Sara Bajraktari; 18. Tiri Gjoci; 19. Valon Shehu; 20. Ëendi Mancaku, nuk kanë kaluar në heshtje, regjisorja Vera Grabocka dhe prezantuesja e festivalit Alketa Vejsiu kanë vijuar punën, për të sjell pranë publikut surpriza të tjera.

Prezantuesja e festivalit në një prononcim publik ka deklaruar se në vëmendje të madhe do të jetë jo vetëm muzika e traditës, gjuha edhe poezia shqipe, e sjell në mënyrë moderne, por edhe të ftuarit special vendas edhe të huaj.

Tre artistë të huaj që i kanë thënë po ftesës së Vera Grabockës janë: këngëtarja e njohur Giusy Ferreri, fituesi i Sanremos që përfaqësoi Italinë në Eurovizion 2018, Mahmood edhe këngëtarja me origjinë shqiptare Eleni Foureira, e cila përfaqësoi Qirpon në Eurosong 2018 edhe u renditë e dyta.

Festivali i 58-të i Këngës në Radio Televizionin Publik Shqiptar do të zhvillohet në datat 19, 20 dhe 22 dhjetor në skenën e Pallatit të Kongreseve. /shqiptarja/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme