I cilësuar edhe si “Mbreti i Popit”, 25 fakte nga jeta e Michael Jackson

25 Qershor, 2022 - 6:00 pm

Talenti i Jackson ishte i madh dhe i shumanshëm. Këndonte, kompozonte dhe rregullonte këngë. Vallëzimi i tij ishte i paimitueshëm. Secili nga koncertet e tij u kthye në një shfaqje të klasit të parë. Prerja e talentit të Michael u lehtësua nga sistemi tashmë i vendosur në Shtetet e Bashkuara. Babai, Joseph Jackson, u mësoi djemve të tij të këndonin dhe të luanin instrumente të ndryshëm, dhe më pas Jackson mori dhe mbajti rrymën, të përbërë nga regjistrime, koncerte, shfaqje televizive. Detyra e muzikantëve ishte të interpretonin veprat e tyre, me të gjithë pjesën tjetër merreshin nga njerëz të veçantë.

Michael, me avionët e tij të ngarkesave të pajisjeve dhe dhjetëra kamionë pajisje, ka përsosur këtë sistem. Gjithçka filloi me faktin se vëllezërit e mëdhenj të Michael Jermain dhe Marlon filluan të luanin në heshtje kitarë të babait të tyre, i cili ishte rreptësisht i ndaluar. Pasi kapi shkelësit, Jozefi nuk i ndëshkoi ata, por vendosi të krijojë një grup. Pak më vonë, hapi i parë i Michael Jackson në biznes show do të quhet “The Jackson Five”.

Fakte nga jeta e Michael Jackson:

1. Tradita e këndimit të këngëve së bashku filloi në familjen Jackson ditën kur u prish televizioni. Para kësaj, vetëm babai i tij, i cili luante kitarë në grupe lokale, merrej me muzikë.

2. Vendi i parë profesional për The Jackson Five ishte një klub striptizmi. “Zoti. Lucky’s ”në qytetin e Gary. Nëse Joseph Jackson ishte i përfshirë në këtë apo jo është e panjohur, por honoraret prej 6 dollarësh në ditët e javës dhe 7 dollarë në fundjavë vazhdimisht plotësoheshin me para, të cilat, nga zakoni, i hidhnin vizitorët e klubit në skenë si shenjë miratimi.

3. Singles i parë, të cilin The Jackson Five regjistroi në Steeltown Records, tani mund të shitet për të paktën $ 1,000. Kënga “Big Boy” madje dukej në radio, por nuk u bë hit.

4. Katër teke nga albumi i parë i familjes Jackson, të lëshuar në “Motown”, zunë vendet e para në top lista. Dhe atyre iu desh të konkurronin jo me disa këngë të panjohura të të njëjtëve debutues, por me kompozimin “The Beatles” “Let It Be” dhe hitin “The Shoking Blue” “Venus” (She’s Got It, aka “Shizgara”).

5. Michael Jackson duhej të takonte furinë e tifozëve në moshën 12 vjeç. Dhjetëra vajza u hodhën në skenë gjatë koncertit “The Jackson Five” para një publiku prej 18,000 në Los Anxhelos. Vëllezërve, të cilët fituan 100,000 dollarë për performancën e tyre, u desh të largoheshin nga skena.

6. Kur Michael dhe vëllezërit u kthyen në Gary, rruga kryesore e qytetit u riemërua për nder të tyre për një javë. Kryebashkiaku u dha çelësat e qytetit. Në rrugën e tyre ishte një banderolë “Mirësevini në shtëpi, roje të ëndrrave!” Dhe një kongresmen lokal u dha atyre flamurin shtetëror që ishte në Kapitol.

7. Kanali televiziv ABC xhiroi një seri të tërë të animuar rreth Jacksons. Midis vëllezërve lehtësisht të njohur, Michael u shqua, duke u bërë kështu udhëheqësi i kolektivit jo vetëm në skenë.

8. Karriera solo e Michael Jackson filloi në vitin 1979 me albumin “Off the Wall”. Albumi shiti 20 milion kopje dhe kritikët e quajtën atë haraçin e fundit të epokës së diskos në ikje.

9. Në 1980, pas publikimit të albumit në mbarë botën “Off the Wall”, Jackson kërkoi nga botuesi i revistës Rolling Stones të vendoste foton e tij në kopertinë. Si përgjigje, këngëtari, albumi debutues i të cilit shiti një tirazh të madh, dëgjoi se revistat me fytyra të zeza në kopertinë po shisnin dobët.

10. Interesante, para publikimit të albumit super të suksesshëm të Michael Jackson “Thriller”, albumi më i shitur në SH.B.A. ishte The Eagles “The Greatest Hits”. Vështirë se tani dikush tjetër përveç adhuruesve të këtij grupi mund të kujtojë këngët e saj të tjera përveç “Hotel California”. Dhe qarkullimi i diskut ishte 30 milion kopje!

11. Videoklip me komplot – një shpikje e Michael Jackson. Të gjitha videot e tij (nga rruga, ai me të vërtetë nuk i pëlqente fjala “klip”) nuk ishin filmuar në kamera TV, në film 35 mm. Dhe premiera e MTV e videos “Thriller” më 2 Dhjetor 1983 konsiderohet ende ngjarja më e rëndësishme në historinë e videove muzikore.

12. Moonwalk i Jackson debutoi më 16 maj 1983 në Festimin e 25 vjetorit të Motown me këngën “Billy Jean”. Sidoqoftë, nuk është shpikja e Michael – ai vetë tha se ai spiunonte lëvizjet e valltarëve të rrugës.

13. Jackson u emërua për herë të parë “Mbreti i Popit” nga Elizabeth Taylor gjatë performancës së këngëtarit në American Music Awards.

14. Në 1983, Michael Jackson vendosi një rekord të biznesit të shfaqjes duke nënshkruar një kontratë reklamimi për 5 milion dollarë me Pepsi. Më pak se një vit më vonë, të shtënat në një reklamë për pije pothuajse përfunduan tragjikisht – për shkak të problemeve teknike, këngëtari mori djegie, më pas gjë që ndikoi shumë në shëndetin e tij. Pepsi pagoi kompensim të konsiderueshëm dhe kontrata tjetër i kushtoi kompanisë 15 milion dollarë.

15. Si pjesë e turneut koncertor në mbështetje të albumit “Bad”, pothuajse 1.5 kg eksploziv u konsumuan në çdo koncert. Pajisjet u transportuan me një flotë prej 57 automjetesh të rënda. Vetëm 160 njerëz ishin të angazhuar në transport.

16. Jackson nuk donte të bëhej i bardhë dhe nuk flinte në një dhomë presioni për të zgjatur jetën. Lëkura iu lehtësua nga sëmundja. Siç tha artistja e make-up-it të këngëtarit, një ditë doli se është më shpejt të ndriçosh zonat e errëta të lëkurës sesa të pikturosh ato të lehta. Një ëndërr në një dhomë presioni u shpik nga gazetarët pasi Jackson u fotografua në të për reklamën e filmit “Captain IO”.

17. Ranch “Neverland” me një sipërfaqe prej 12 metrash katrorë. km, të cilën Jackson e bleu në fund të viteve 1980 për 19.5 milion dollarë, 15 vjet më vonë u vlerësua në 100 milion dollarë. Michael ndërtoi atje një udhë kartash, një park zbavitës, një hekurudhë, një fshat indian dhe një kopsht zoologjik. Mirëmbajtja e pasurisë dhe pagat e stafit zgjatën deri në 10 milion në vit.

18. Jackson u martua dy herë: me Lisa-Maria Presley dhe Deborah Rove. Të dy martesat u bënë shumë larg – në Republikën Dominikane dhe Australi – dhe nuk zgjatën shumë. Deborah lindi dy fëmijë, një djalë dhe një vajzë. Një nënë zëvendësuese lindi një fëmijë tjetër nga Jackson.

19. Duke folur në Brit Awards 1996, Jackson eci në skenë me maskën e Jezu Krishtit dhe këndoi me fëmijë në gjunjë. Performanca u ndërpre nga vokalisti i “Pulp” Jarvis Cocker. Në mes të këngës, ai u hodh në skenë dhe gati sa nuk e hodhi Michael-in nga ajo.

20. Këngëtarja u soll në gjyq për herë të parë nën akuzat e pedofilisë në 1993. Ndoshta, gjatë kësaj çështje, Jackson bëri gabimin më të madh të jetës së tij. I mbingarkuar nga ashpërsia e akuzave, ai ra dakord për zgjidhjen paraprake të pretendimeve të familjes Jordan Chandler, duke paguar 22 milion. Opinioni publik e konsideroi këtë hap një pranim të fajit. Pas 26 vitesh, Chandler i pjekur pranon se babai i tij e urdhëroi atë që të inkriminonte Jackson.

21. Një tjetër skandal me pedofilinë e pretenduar të Jackson shpërtheu në 2003. Këtë herë mbreti i popit kaloi nëpër të gjitha fazat e hetimit dhe gjykimit. Juria e gjeti atë plotësisht të pafajshëm. Por proceset minuan shëndetin dhe pozicionin financiar të Jackson, i cili tashmë nuk ishte i shkëlqyer.

22. Në kulmin e karrierës së tij në fund të viteve 1980, pasuria e Michael Jackson u vlerësua në 500 milion. Pas një dekade e gjysmë, borxhi i tij ishte 350 milion. Doli se deklarata gazetareske se Jackson fiton si milioner dhe e shpenzon si miliarder nuk ishte ekzagjerim. Deri në fund të jetës së tij, këngëtari ishte i mbushur me procese gjyqësore.

23. Kur Jackson njoftoi në 2009 se do të luante 10 koncerte në Londër në një kompleks me 20,000 vende, 750,000 hyrje u morën në pesë orët e para. Si rezultat, ishte planifikuar të mbaheshin jo 10, por 50 shfaqje. Sidoqoftë, çështjet gjyqësore filluan përsëri, në lidhje me detyrimet e mëparshme të këngëtarit, dhe pastaj gjithçka u anulua nga vdekja e Michael Jackson.

24. Mbreti 50-vjeçar i pop-it ndërroi jetë më 25 qershor 2009 nga një mbidozë e drogës. Vdekja u shpall në 14:26, por në fakt Jackson ndërroi jetë dy orë më parë. Mjeku personal i Michael Jackson, Conrad Murray, i përshkroi 8 ilaçe pacientit të tij, tre prej të cilëve ishin të papajtueshëm me njëri-tjetrin. Por vdekja erdhi nga marrja shumë e një doze propofoli, një qetësues dhe hipnotizues. Përveç kësaj, Murray kreu në mënyrë të pakualifikuar reanimacion kardiopulmonar dhe nuk mund të telefononte ndihmë urgjente për gjysmë ore. Pas telefonatës, mjekët ishin aty në 3,5 minuta. Më pas Murray mori 4 vjet burg, nga të cilat shërbeu vetëm gjysmën.

25. Varrimi i Michael Jackson u bë më 3 shtator në një varrezë në një periferi të Los Angeles. Ceremonia e lamtumirës u zhvillua më 7 korrik në Staples Center në Los Angeles. Në të morën pjesë 17,000 njerëz. Folës ishin të afërmit, kolegët dhe miqtë e Jackson. Audienca televizive e ceremonisë së lamtumirës ishte rreth një miliard njerëz.

Të fundit

Të ngjajshme