займ на карту онлайн потребительский кредит

‘Ika ika nga ti, veç kujtimet i mora në valixhe’

Gusht 13, 2019 - 6:30 pm

Me zërin e saj unik, Edona Llalloshi mbetet njëra ndër këngëtaret më të dashura për publikun shqiptar. Ajo qysh në shkollën e ulët filloi të mësojë muzikën. Më pas vazhdoi studimet në Fakultetin e arteve, në drejtimin e muzikës.

Pas saj qëndrojnë shumë koncerte, çmime e suksese. Ajo ka marrë pjesë nëpër shumë festivale shqiptare si: ”Akordet e Kosovës”, kur ishte fëmijë, në “Show Fest 1996”, “Zambaku i Prizrenit 1997” ku dhe fitoi vendin e parë, “Polifest 2002”, ku fitoi vendin e dytë dhe mikrofonin e artë.

Edona çdo vit realizon shumë koncerte dhe mbrëmje të ndryshme rinore në Kosovë dhe jashtë saj. Shpesh ka qenë edhe në vende të para nëpër top-listat e televizioneve e radio shqiptare.

Në dhjetor të vitit 1994, Edona Llalloshi merr pjesë në Festivalin e 33-të në RTSH me këngën “Vajtim dashurie” orkestruar nga Naim Krasniqi dhe me tekst të Hil Mosit. Ajo shpallet “Debutantja më e mirë e festivalit”. 

Një vit më vonë, merr pjesë në Festivalin e 34-të në RTSH me këngën “Kthemi ëndrrat e mia” ku arrin deri në finale. 

Gjatë karrierës Edona ka sjellë shumë këngë të bukura, ku shquhen tekstet përmbajtësore e zëri unik i saj.

KultPlus sjell për ju këngën e Edonës “Ika nga ti”, me tekst të Ilir Beranit dhe orkestrim nga Xhevdet Gashi. Kënga vazhdon t’i rezistojë kohës, derisa zë një vend të rëndësishëm në krijimtarinë e Llalloshit. /KultPlus.com

Të ngjajshme