Ja 20 vendet që u kualifikuan për natën finale të Eurovizionit

17 Maj, 2019 - 11:30 am

Mbrëmë u mbajt nata e dytë gjysmëfinale e Eurovision në Tel Aviv, Izrael.

Ishin 18 shtete që morën pjesë në gjysmëfinalen e dytë dhe ndër shtetet që u kualifikuan për finale ishte dhe Shqipëria, me këngën “Ktheju Tokës”, në një super-interpretim nga këngëtarja Jonida Maliqi.

Finalja e madhe e festivalit do mbahet të shtunën, më 18 maj. Jonida Maliqi do të perfomojë e dyta në rradhë në finalen e madhe të Eurovizionit.

Vendet që u kualifikuan në gjysmëfinalen e dytë:

 1. North Macedonia – Tamara Todevska me Proud
 2. The Netherlands – Duncan Laurence me Arcade
 3. Albania – Jonida Maliqi me Ktheju tokës
 4. Sweden – John Lundvik me Too Late For Love
 5. Russia – Sergey Lazarev me Scream
 6. Azerbaijan – Chingiz me Truth
 7. Denmark – Leonora me Love Is Forever
 8. Norway – KEiiNO me Spirit In The Sky
 9. Switzerland – Luca Hänni me She Got Me
 10. Malta – Michela me Chameleon

Vendet që u kualifikuan në gjysmëfinalen e parë:

 1. Greece – Katerine Duska me Better Love
 2. Belarus – ZENA me Like It
 3. Serbia – Nevene Božovi? me Kruna
 4. Cyprus – Tamta me Replay
 5. Estonia – Victor Crone me Storm
 6. Czech Republic – Lake Malawi me Friend Of A Friend
 7. Australia – Kate Miller-Heidke me Zero Gravity
 8. Iceland – Hatari me Hatrið mun sigra
 9. San Marino – Serhat me Say Na Na Na
 10. Slovenia – Zala Kralj & Gašper Šantl me Sebi.27.al/KultPlus.com

Të ngjajshme