Ka vdekur kornisti Andrea Canaj

23 Dhjetor, 2020 - 11:07 am

Ka vdekur sot në moshën 59-vjecare pas një lufte me Covid-19, kornisti Andrea Canaj.

Kornisti Canaj e nisi karrierën e tij artistike në vitin 1988 si kornist pranë Orkestrës së Teatrit të Operas dhe Baletit në Shqipëri dhe nga viti 1990 deri në vitin 2000 ka qenë kornist i parë i Orkestrës. Më pas, ka punuar si kornist i parë dhe në Orkestrën Simfonike të RTSH dhe njëkohësisht ka qenë pedagog pranë Universitetit të Arteve.

Shquhet për optimizmin e tij dhe kujtohet me dashuri nga miqtë e tij muzikantë të cilëve u është gjendur gjithmonë pranë.

Për vdekjen e Canaj kanë shprehur ngushëllimet e tyre edhe Filharmonia e Kosovës, pasi ai ishte bashkëpunëtor shumëvjeçar i Filharmonisë së Kosovës.

“Me dhembje të madhe e morëm lajmin për ndarjen nga jeta të bashkëpunëtorit shumëvjeçar të Filharmonisë së Kosovës, kornistit Andrea Canaj. Ngushëllime familjarëve, miqve dhe kolegëve. Prehu në paqe Andrea!”, kanë shkruar në faqen zyrtare të Filarmonisë. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme