Ka vdekur rapsodi i mirënjohur, Ali Krasniqi

22 Dhjetor, 2022 - 10:17 am

Në moshën 84 vjeçare sot në orët e hershme të mëngjesit ka vdekur rapsodi i mirënjohur, Ali Ramadan Krasniqi nga Drenoci i Malishevës.

Këngëtari popullor Ali Krasniqi ka qenë njëri ndër rapsodët më të njohur në folklorin shqiptar.

Krasniqi së bashku me rapsodët Salih & Feriz Krasniqi për disa dekada kanë  kënduar së bashku, duke kultivuar  këngën popullore shqiptare.

Ali Krasniqi ka qenë i shquar për mënyrën e interpretimit dhe zërin e veçantë, në repertoarin e tij tashmë janë të arkivuara me qindra këngë popullore të cilat po trashëgohen edhe në gjeneratat e reja.

Ali Krasniqi ka një karrierë të këndimit më se 70 vjeçare përveç këngës nëpër oda  ka qenë i njohur edhe si mendimtar e tregimtar popullor.

Megjithëse kohëve të fundit në gjendje të rënduar shëndetësore Ali Krasniqi nuk pushoi së kënduari deri në momentet e fundit të jetës së tij. /KultPlus.com

Të ngjajshme