‘Kam ardhur sot ta fali zemrën, se borxhin kurrë se pagova’

15 Shkurt, 2021 - 8:40 pm

Me zërin e saj unik, Edona Llalloshi mbetet njëra ndër këngëtaret më të dashura për publikun shqiptar. Ajo qysh në shkollën e ulët filloi të mësojë muzikën. Më pas vazhdoi studimet në Fakultetin e arteve, në drejtimin e muzikës.

Pas saj qëndrojnë shumë koncerte, çmime e suksese. Ajo ka marrë pjesë nëpër shumë festivale shqiptare si: ”Akordet e Kosovës”, kur ishte fëmijë, në “Shoë Fest 1996”, “Zambaku i Prizrenit 1997” ku dhe fitoi vendin e parë, “Polifest 2002”, ku fitoi vendin e dytë dhe mikrofonin e artë.

Edona çdo vit realizon shumë koncerte dhe mbrëmje të ndryshme rinore në Kosovë dhe jashtë saj. Shpesh ka qenë edhe në vende të para nëpër top-listat e televizioneve e radio shqiptare.

Në dhjetor të vitit 1994, Edona Llalloshi merr pjesë në Festivalin e 33-të në RTSH me këngën “Vajtim dashurie” orkestruar nga Naim Krasniqi dhe me tekst të Hil Mosit. Ajo shpallet “Debutantja më e mirë e festivalit”. 

Një vit më vonë, merr pjesë në Festivalin e 34-të në RTSH me këngën “Kthemi ëndrrat e mia” ku arrin deri në finale. 

Gjatë karrierës Edona ka sjellë shumë këngë të bukura, ku shquhen tekstet përmbajtësore e zëri unik i saj.

KultPlus sonte sjell për ju këngën e Edonës ‘Borxhi i Dashurisë’, këngë e cila ende vazhdon ti rezistoj kohës./ KultPlus.com

Miliona sy me pane gjithe jeten
miliona tinguj per ty kendova
kam ardhur sot ta fali zemren
se borxhin kurre se pagova.

Sa here te thirra me erdhe prane
sa here gaboja me falje prap
sa here te lija ndjeja vec mall
drejt teje vija gjithmone me vrap

Ref.
Nga buzet e tua do ta marr nektar, nektarin
nga syte e tu shoh gjithesine
me dashuri ma ndeze zjarrin
do laj borxhin me dashuri

E ditet ikin, une kurre s’u ngopa
dhe netet shkonin, shkoje dhe ti
nga puthjet tona ndryshonte bota
se dashuria ishte magji

Ref
Nga buzet e tua do ta marr nektar, nektarin
nga syte e tu shoh gjithesine
me dashuri ma ndeze zjarrin
do laj borxhin me dashuri

Sa here te thirra me erdhe prane
sa here gaboja, me falje prap
nga puthjet tona ndryshonte bota
se dashuria ishte magji

Ref…Nga buzet e tua do ta marr nektar, nektarin
nga syte e tu shoh gjithesine
me dashuri ma ndeze zjarrin
do laj borxhin me dashuri/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme