Kantautori Neil Young shet gjysmën e katalogut të tij muzikor

6 Janar, 2021 - 10:44 pm

Këngëtari, kompozitori dhe kitaristi amerikan i njohur, i lindur në Kanada, Neil Young duket se ka ndjekur shembullin e Bob Dylan dhe i ka shitur gjysmën e katalogut të tij muzikor fondit anglez “Hipgnosis Songs”.

Kushtet e marrëveshjes nuk janë zbuluar ende.

Katalogu i Young përfshin gati 1 200 këngë.

“E kam blerë albumin e parë të Neil Young në moshën shtatëvjeçare”, tha Merck Mercuriadis, kreu i “Hipgnosis”.

“Neil Young, ose të paktën muzika e tij, ka qenë konstantja ime që prej asaj kohe”, shtoi ai.

Për grupin, i themeluar në 2018, kjo është marrëveshja e tretë brenda një jave.

Disa ditë më parë, “Hipgnosis Songs” bleu katalogët e ish-kitaristes së “Fleetwood Mac”, Lindsay Buckingham dhe producentit Jimmy Iovine./atsh/KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme