Këngëtarja 100 vjeçe Vera Lynn kujton fillet e saja në muzikë: Mamaja nuk më lejonte të luaja në rrugë

27 Dhjetor, 2017 - 3:45 pm

Vera Lyn, këngëtarja 100 vjeçare, ka ndarë disa nga momentet e jetës së saj për të përditshmen britanike “The Guardian”. Ajo në këtë intervistë tregon për lidhjen e fortë me mamanë e saj, e cila në të njëjtën kohë kishte qenë e rreptë dhe ishte përpjekur aq shumë në suksesin e saj si këngëtare, përcjellë KultPlus.

“Për një kohë të gjatë pasi fillova shkollën, mamaja nuk më lejonte të luaja në rrugë ose të vizitoja miqtë e mi. Ajo nuk ishte aq e rreptë me vëllanë tim, Rogerin, i cili ishte tre vjet më i madh se unë, por për fat të mirë unë nuk u shqetësova për vetminë time, as nuk e ndjeva mungesën e miqve të mi”, kështu shprehet këngëtarja në intervistën dhënë “The Guardian”.

Mamaja punoi për një rrobaqepëse në Londër para se të martohej. Kur ajo u detyrua të heqë dorë nga puna pas martesës së saj, ajo vazhdoi të bënte rrobaqepësi për njerëzit në shtëpi. Ajo ishte e vetmja me çarmatimin. Babi, i cili punonte si hidraulik, ishte një njeri i qetë dhe i pakëndshëm që i pëlqente të qeshte – dhe ai ishte shumë i mirë.

Ndoshta nuk është çudi që unë u bëra artiste sepse shumë nga të afërmit e mi ishin interpretues të natyrshëm. Fillova të këndoja dhe të kërceja që në moshën shtatë vjeçare. Kam kaluar orë të tëra duke përsëritur këngë të reja, ndërsa mami më shoqëroi me shumë këmbëngulje në piano. Frika se mos po harroj fjalët në publik, shpesh më bënte të qaj, por mamaja ishte e vendosur të më vinte në skenë dhe kurrë nuk u ankova.

Nuk më lejohej të shpenzoja asnjë nga paratë që fitoja. Në ditët e sotme, fitimet e një fëmije këngëtar u rezervohen atyre për të ardhmen e tyre, por prindërit e mi ishin shumë të lumtur për paratë që unë fitoja, pasi që me ato para paguanin shpenzimet e shtëpisë. Ka ndodhur që për një fundjavë kam fituar më shumë se sa fitonte babai bëri në një javë të tërë pune.

Tani Vera Lynn ka një vajzë me emrin Virxhinia, e cila këtë vit është mbushur 70 vjeçare.
“Gjithmonë kemi qenë të afërta, por kur Harry vdiq në vitin 1998 u bë edhe më e afërt me mua. Tani i tregojmë çdo gjë njëra-tjetrës. Unë jam bërë 100 vjeçare këtë vit dhe ende jetoj në shtëpinë time. Shtëpia e Virxhinias është shumë pranë meje. Unë nuk kisha më shumë fëmijë, sepse nuk mund të vazhdoja të punoja, pasi që dhe unë isha shtylla kryesore e familjes” ka thënë këngëtarja 100 vjeçare, e cila ka thënë se edhe pse ka jetuar në një familje të vogël me numër, jeta familjare ka qenë gjithmonë shumë e rëndësishme për të”./KultPlus.com

https://www.youtube.com/watch?v=d5aeClRY4kA&list=RDd5aeClRY4kA&t=29

Të ngjajshme