Kjo është tekstshkruesja dhe kompozitorja e këngës së Jonida Maliqit për në Eurovision

23 Dhjetor, 2018 - 1:00 pm

Mbrëmë është mbajtur nata finale e Festivalit të ’57 të këngës në RTSH, i cili u mbajt në Pallatin e Koncerteve në Tiranë, shkruan KultPlus.

Në këtë mbrëmje ku po garonin artistë të shumtë, fituese është përzgjedhur kënga “Ktheju tokës” e kënduar nga këngëtarja Jonida Maliqi.

Kjo nënkupton që kjo këngë ka fituar të drejtën e përfaqësimit shqiptar në Eurosong 2019 në Izrael.

Kënga u konsiderua si më e mira e kësaj gare, por edhe interpretimin i Jonida Maliqit mori lëvdata të shumta, por asnjëherë nuk ngelen prapa edhe ata që u përkujdesen që kjo këngë të vijë në jetë.

Për secilën fjalë të kënduar mbrëmë nga Jonisa është përkujdesur tekstshkruesja Eriona Rushiti. Përveç tekstit Eriona është edhe kompozitorja e këngës fituese për në Eurovision.

Kjo vepër e Rushitit bëri që Jonida të shkëlqejë mbrëmë në festival dhe të shpallet fituese.

Këtë vit kënga përfaqësuese e Shqipërisë në Eurovision do të këndohet në gjuhën shqipe, andaj teksti i shkruar nga Eriona Rushiti nuk do të përkthehet e të përshtatet siç ka ndodhë me shumicën e këngëve shqiptare që janë prezantuar në Eurovision. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme