Kompozitori kosovar Besim Baftiu drejt Sanremos

29 Nëntor, 2018 - 2:42 pm

Kompozitori gjilanas ka arrit të sfidojë 2500 aplikantë që kanë synuar të jenë pjesë e Sanremos, përkatësisht në kategorinë Giovani, dhe pikërisht kënga e tij ka arritë të futet në pesëshen e kësaj gare, shkruan KultPlus.

Besim Baftiu ka treguar për KultPlus se fillimisht këtë garë e kanë synuar 2500 aplikantë, për tu selektuar më pas në pesë kompozime, në mesin e të cilave është edhe kënga e Besim Baftiut, e cila këndohet nga këngëtari Roberto Saita, një artist zvicerano-italian me këngën “Niwrad”.

“Kategoria Giovani në kuadër të Sanremos është kategori që i dedikohet artistëve të rinj, për ata që nuk kanë marë pjesë në këtë festival dhe i nënshtrohen kësaj gare”, ka thënë Baftiu, i cili ka shpjeguar se është producent, kompozitor, orkestrues dhe mix e mastering i këngës.

Baftiu ka thënë se gara e fundit është prej 20 deri më 21 dhjetor. Arritja e një suksesi të tillë deri në këtë fazë, është me shumë rëndësi për kompozitorin gjilanas, i cili që nga mosha e vogël i është dedikuar muzikës. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme